W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Zdalna szkoła+” - 50 milionów w 7 dni

22.05.2020

W tydzień do programu „Zdalna szkoła+”, w ramach którego dofinansowujemy zakup sprzętu do zdalnej edukacji, zgłosiło się już ponad 1100 gmin. Większość z wniosków jest już pozytywnie rozpatrzona. Opiewają na ponad 50 milionów zł.

Po lewej stronie zdjęcie uśmiechniętego dziecka siedzącego w kuchni przy stole podczas odrabiania lekcji. Na blacie rozłożone są podręczniki, zeszyty i kredki, na podstawce stoi tablet. Po prawej stronie na granatowym tle logotyp Zdalnej Szkoły.

Lądek, Jabłonowo Pomorskie, Kleczew, Szczecinek, Konstantynów Łódzki, Dobre Miasto, Nakło nad Notecią, Mińsk Mazowiecki, Strzelin, Hajnówka, Lublin i Białystok – to tylko kilkanaście spośród ponad 700 gmin, których wnioski już zostały pozytywnie rozpatrzone. Na ich podstawie do gmin niebawem trafi 50 milionów złotych. A to dopiero początek…

Samorządowcy, działajcie

„Zdalna szkoła+” to kolejny po „Zdalnej szkole” program w ramach którego dofinansowujemy zakup sprzętu – komputerów i laptopów – ale i oprogramowania czy mobilnego dostępu do internetu, potrzebnych do zdalnych lekcji. Tym razem przeznaczamy na ten cel 180 milionów złotych. Gminy mogą liczyć na wsparcie od 35 do 165 tysięcy złotych. Kwota, którą dostaną zależy od liczby rodzin wielodzietnych, które mieszkają na ich terenie i korzystają z gminnej pomocy. Złożenie wniosku jest gwarancją otrzymania dofinansowania.

Nabór wniosków ruszył dokładnie tydzień temu – 15 maja.

Zasada jest taka: sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują. Kiedy lekcje wrócą do szkół, sprzęt też tam trafi - będzie mógł być wykorzystywany przez wszystkich uczniów.

- Jak do tej pory najwięcej wniosków wpłynęło z gmin województw mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i łódzkiego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania dofinasowania. Z zakupami nie trzeba czekać na przelew. Pokrywamy wydatki poniesione od 16 marca – przypomina szef MC.

A jak radzą sobie inne województwa? Oto szczegółowe dane:

  • dolnośląskie – 78 wniosków,
  • kujawsko-pomorskie – 61 wniosków,
  • lubelskie – 89 wniosków,
  • lubuskie – 32 wnioski,
  • łódzkie – 86 wniosków,
  • małopolskie – 87 wniosków,
  • mazowieckie – 158 wniosków,
  • opolskie – 34 wnioski,
  • podkarpackie – 77 wniosków,
  • podlaskie – 39 wniosków,
  • pomorskie – 69 wniosków,
  • śląskie – 71 wniosków,
  • świętokrzyskie – 36 wniosków,
  • warmińsko-mazurskie – 47 wniosków,
  • wielkopolskie – 115 wniosków,
  • zachodniopomorskie – 50 wniosków.

W sumie to 1129 wniosków. A to oznacza, że w 7 dni od rozpoczęcia naboru wniosków, o dofinasowanie wystąpiło 46% wszystkich uprawnionych gmin.

Błyskawiczne formalności

Wnioskowanie o dofinansowanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), czyli instytucja, która przyjmuje i rozpatruje wnioski stosuje najprostszą i najszybszą z możliwych procedur.

- Dziennie rozpatrujemy po kilkaset wniosków. Wszystko po to, by możliwie najszybciej wrócić do gmin z informację o decyzji. Kolejny krok to podpisanie umowy. Do tej pory podpisaliśmy ich już 18, a kolejne kilkaset umów podpiszemy w najbliższych dniach – mówi Katarzyna Blachowicz, zastępca dyrektora CPPC. - Tak jak w programie „Zdalna szkoła”, teraz także stawiamy na minimum formalności i maksimum skuteczności. Zachęcamy wszystkie gminy do udziału w programie – dodaje.

CPPC każdego dnia na swojej stronie publikuje listę gmin, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Jest tam także informacja o wnioskowanej i otrzymanej kwocie dofinansowania.

To co najważniejsze – z zakupami nie trzeba czekać na podpisanie umowy i przelew. W ramach programu możemy zwrócić pieniądze za sprzęt już kupiony – pokrywamy wydatki poniesione od 16 marca.

- Większość gmin właśnie tak robi, nie czeka z zakupami na pieniądze na koncie. Każdego dnia z różnych stron Polski dostajemy informacje o kolejnym sprzęcie, który trafił do uczniów i nauczycieli, którzy najbardziej go potrzebują – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Za otrzymane w ramach programu pieniądze można również sfinansować niezbędne oprogramowanie, ubezpieczenie sprzętu, mobilny dostęp do internetu lub inne uzasadnione wydatki (np. akcesoria).

Wnioski przyjmuje Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Na stronie CPPC można znaleźć m.in. pełną dokumentacje programu, aplikację do składania wniosków, wzór umowy i informator – kompendium wiedzy o programie.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}