W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zgłoś w internecie, nie w okienku

22.11.2021

Nie od dziś wiadomo, że nasze e-usługi biją rekordy popularności, a jedną z Waszych ulubionych jest Zgłoś zbycie/nabycie pojazdu. Z możliwości dokonania tej formalności online polscy kierowcy skorzystali już ponad 1,5 miliona razy! Po co iść do urzędu, skoro nie trzeba? e-Polak potrafi!

Drewniane czerwone auto leżące płasko na stole, wokół drewniane klocki z czerwonymi znacznikami - "ptaszkami".

O obowiązku zgłoszenia zakupu lub sprzedaży auta opłaca się pamiętać – według obecnie obowiązujących przepisów kierowcy mają na to 60 dni. Jeśli się nie wyrobią mogą zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 zł. To sporo, zwłaszcza że załatwienie tej sprawy przez internet jest proste i szybkie!

Przygotuj się

- E-usługi tworzymy po to, aby ułatwiać codzienne życie. Dzięki nim kolejki w urzędach odchodzą powoli do przeszłości, bo coraz więcej możemy załatwić bez wychodzenia z domu. W tym zgłosić online kupno lub sprzedaż pojazdu – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Od powstania naszej e-usługi w połowie stycznia 2020 r. polscy kierowcy skorzystali z niej ponad 1,5 miliona razy! A jak to zrobić?

Jest jeden warunek. Potrzebny będzie – poza urządzeniem z dostępem do internetu oczywiście, profil zaufany. Sprawdźcie, jak go założyć. Jeśli jeszcze nie korzystacie z PZ szybko przekonacie się, że przydaje się w wielu sytuacjach – potwierdza tożsamość w kontaktach z e-administracją, a to znaczy, że otwiera drzwi do świata e-usług.

Masz już PZ? Super! Teraz przygotuj niezbędne informacje i dokumenty, czyli:

  • dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcesz zgłosić (markę, typ, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny),
  • dane nabywcy lub zbywcy pojazdu,
  • skan lub zdjęcie dokumentu potwierdzającego zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny.

Załatw wszystko na GOV.pl

E-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu jest dostępna na portalu GOV.pl w zakładce Kierowcy i pojazdy. Jak z niej skorzystać? Przedstawiamy krok po kroku.

  1. Zaloguj się profilem zaufanym do konta Mój GOV – znajdziesz je w prawym górnym rogu strony.
  2. Wybierz sekcję Usługi dla obywatela, a następnie kategorię Kierowcy i pojazdy i kliknij w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).
  3. Wskaż, co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu - zostaniesz przekierowany do odpowiedniej e-usługi. Kliknij „Wyślij zgłoszenie”.
  4. Wpisz dane pojazdu i dołącz skan dokumentu.
  5. Sprawdź lub uzupełnij swoje dane i podaj dane zbywcy lub nabywcy.
  6. Zaadresuj formularz zawiadomienia - zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – w przypadku miasta na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.
  7. Sprawdź formularz zawiadomienia, podpisz profilem zaufany i wyślij. Wyświetli się komunikat, że Twoje zawiadomienie zostało wysłane.

Urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP) dostaniesz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV – znajdziesz ją po zalogowaniu się – w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka.

Teraz widzicie, jakie to proste!

Wideo

Sprawdzaj

Dla kupujących auto mamy więcej e-usług. Znacie historię pojazdu? Powinniście!

Dzięki tej e-usłudze dowiecie się (przed zakupem!), czy trafiliście na uczciwego sprzedawcę – czy pojazd nie ma przekręconego licznika lub czy nie był złomowany. Jednym słowem – kupicie sobie spokój – kilkoma kliknięciami, bezpłatnie.

Wszystko czego potrzebujecie to:

•    Numer rejestracyjny
•    Numer VIN
•    Data pierwszej rejestracji

Następnie wystarczy wykonać następujące kroki:

1.    Wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl

2.    Wpisać dane w odpowiednich polach

3.    Kliknąć: „Sprawdź pojazd”.

Gotowe! Na ekranie wyświetlą się informacje, których szukacie. Chcecie sprawdzić pojazd niezarejestrowany w Polsce? Nie ma problemu! W tej sytuacji musicie jednak potwierdzić swoją tożsamość profilem zaufanym.

Tylko tyle i aż tyle możecie zrobić, aby przed i po zakupie spać spokojnie!

Kierowcy, właściciele pojazdów – to nadal nie wszystko, co przygotowaliśmy z myślą o Was. Kupujecie nowe auto? Koniecznie sprawdźcie e-usługę Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu sprzedaży.

Wszystkim kierowcom polecamy też naszą aplikację mObywatel, w której znajdziecie m.in. mPrawoJazdy i licznik punktów karnych.

No i – zajrzyjcie na GOV.pl – tam każdy znajdzie coś dla siebie. #ePolakpotrafi!

Wideo

{"register":{"columns":[]}}