Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo? Znamy najpopularniejsze imiona!
16.09.2021
Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.
Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami w naszym zestawieniu znajdziecie garść różnorodnych inspiracji. Przy okazji możecie sprawdzić, jak popularne jest Wasze imię.
Zuzanna wraca na szczyt
Co ciekawe, mamy zmianę na pozycji liderki wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! Tym razem na pierwszym miejscu znalazła się Zuzanna, która wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę Julię. Z kolei literacka miłość Romea - do którego za moment jeszcze wrócimy - znalazła się na 4. miejscu. Natomiast na 2. miejsce na podium wskoczyła Zofia, a na 3. Hanna. Oba te imiona zaliczyły awans o jedną pozycję.
Top 10 imion dla córek (dla porównania w nawiasie podajemy pozycję danego imienia w 2020 roku):
- Zuzanna - 3251 (awans z 2. miejsca)
- Zofia – 3178 (awans z 3 miejsca)
- Hanna – 3064 (awans z 4. miejsca)
- Julia - 3022 (liderka zestawienia z połowy 2020 r.)
- Maja - 2812 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
- Laura - 2679 (awans z 10. miejsca)
- Oliwia - 2377 (awans z 8. miejsca)
- Alicja - 2362 (7. w 2020 r.)
- Lena - 2309 (6. w 2020 r.)
- Pola - 2190 (awans z 11. miejsca)
Król Antoni
W przypadku chłopców nie odnotowaliśmy większych zmian na podium. Tutaj od lat króluje Antoni. Drugi Jan także utrzymał swoje wysokie miejsce. Jedynie Jakub spadł z 3. na 5. lokatę.
Top 10 imion dla synów:
- Antoni - 3862 (lider również w połowie 2020 r.)
- Jan - 3535 (również 2. miejsce)
- Aleksander - 3353 (awans z 4. miejsca)
- Franciszek - 3252 (awans z 5.)
- Jakub – 3236 (3. w 2020 r.)
- Szymon – 2575 (bez zmian)
- Mikołaj – 2536 (awans z 8. pozycji)
- Leon – 2479 (awans z 11. miejsca)
- Filip – 2372 (7. w 2020 r.)
- Stanisław – 2295 (9. w 2020 r.)
Sprawdź szczegóły - Imiona nadawane dzieciom w Polsce.
Oryginalne mniej popularne
Jednak nie wszyscy rodzice szukają inspiracji pośród najpopularniejszych imion. Niektórzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory.
Mercedes, Ligia i Nia – to dziewczęce imiona, które w naszym zestawieniu pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców możemy spotkać m. in. Gajusza, Racibora, czy Romea.
Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.
A co do rejestracji narodzin to najłatwiej zrobić to… oczywiście przez internet.
Coraz więcej danych
Portal dane.gov.pl oferuje w sumie ponad 21 tysięcy danych od 136 dostawców. To informacje z takich kategorii, jak edukacja, kultura i sport, regiony i miasta czy nauka i technologia. Co ważne, każdy ma do nich swobodny dostęp.
- Portal dane.gov.pl to źródło wiarygodnych, aktualizowanych danych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. - Stworzyliśmy go z myślą o obywatelach zainteresowanych działaniami państwa, firmach, które budują innowacyjne produkty i usługi oparte na danych, organizacjach pozarządowych, naukowcach i urzędnikach – dodaje.
Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało wiele użytecznych aplikacji.
A może… BRAIAN
Jedną z nich jest BRAIAN czyli Bezkonkurencyjny Retrospektywny Asystent Imion Aplikowanych Noworodkom.
To niezbędnik przyszłych rodziców. Zawiera m.in.:
- rankingi polskich imion chłopców i dziewczynek od 2000 do 2021 na podstawie danych z https://dane.gov.pl,
- intuicyjną wyszukiwarkę umożliwiającą np. przeglądanie imion według pochodzenia (słowiańskie, greckie, łacińskie, perskie, semickie, germańskie),
- aktualne trendy i statystyki, imiona szybko zyskujące na popularności, imiona wyjątkowe albo minione hity,
- wykresy popularności imion.
Tak więc, jeśli Twoim hobby jest sprawdzanie „ile dzieci dostało takie imię” i „a jak to było kiedyś” - już teraz możesz mieć swoją ulubioną aplikację w kieszeni i korzystać z niej wszędzie, nawet tam, gdzie jesteś – również offline.