W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Komunikat z VII posiedzenia plenarnego II kadencji RDzMP (19 stycznia 2023)

19.01.2023

W czwartek 19 stycznia 2023 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się VII posiedzenie plenarne Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem II kadencji. Pod obrady poddano m.in. temat regrantingu Funduszu Młodzieżowego, organizację Młodzieżowego Forum Cyberprzestrzeni, a także przeprowadzono dyskusję dotyczącą wypracowania standardów prowadzenia debaty strategicznej i konsultacji w trakcie opracowywania kluczowych ustaw i dokumentów.

VII posiedzenie plenarne II kadencji RDzMP

W pierwszej części posiedzenia odbyła się prezentacja Zespołu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Kultury oraz dyskusja Rady nad wypracowaniem standardów prowadzenia debaty strategicznej i konsultacji w trakcie opracowywania kluczowych ustaw i dokumentów. Przewodniczący Zespołu Adam Goleński przedstawił dotychczasowe efekty prac, a także opowiedział o możliwościach wykorzystania m.in. aplikacji mObywatel oraz Systemu Informacji Oświatowej Ministerstwa Edukacji i Nauki do informowania uczniów wszystkich szkół w Polsce o prowadzonych konsultacjach.

„Na temat przeprowadzania konsultacji trzeba patrzeć systemowo w wieloletniej perspektywie. Wprowadzamy w ostatnich latach nowe standardy konsultacji i partycypacji obywatelskiej w Polsce poprzez zorganizowanie największych w historii Polski konsultacji, w których wzięło udział około 30 tys. osób – mówił Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej.”

Poseł na Sejm RP prof. Jacek Kurzępa podziękował Ministrowi Piotrowi Mazurkowi za podkreślanie wagi prowadzenia dialogu obywatelskiego, a także za dążenie do profesjonalizacji i podnoszenia standardów przeprowadzania konsultacji strategicznych – które jak wskazał – są kluczowe dla kontynuacji budowania aktywności i świadomości młodego człowieka już od najmłodszych lat.

W kolejnej części posiedzenia Minister Piotr Mazurek przedstawił szczegóły dotyczące regrantingu Funduszu Młodzieżowego jako historycznego programu, na który Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył środowiskom młodzieżowym i obywatelskim 210 milionów złotych, a także polecił Dyrektorowi Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomaszowi Molińskiemu opracowanie uaktualnionej broszury informacyjnej Funduszu Młodzieżowego zawierającą m.in. kontakt z regranterami czy informacje dotyczące mikrograntów na oddolne inicjatywy lokalne.

Podczas dyskusji podkreślono również, że Fundusz Młodzieżowy jest dedykowany najbardziej oddolnym społecznym inicjatywom młodzieżowym takim jak samorządom szkolnym, studenckim czy doktoranckim, kołom naukowym, a także młodzieżowym radom wszystkich szczebli JST.

Następnie Przewodnicząca Zespołu ds. Cyfryzacji i Nowych Technologii Wiktoria Nowocień przedstawiła ewaluację rozmów podjętych na ostatnim posiedzeniu oraz plan organizacji Młodzieżowego Forum Cyberprzestrzeni „OD MŁODYCH DLA MŁODYCH”. Pani Nowocień podkreśliła, że planowane wydarzenie będzie wielopłaszczyznowe, w które zostaną zaangażowane szerokie działania promocyjne mające na celu wdrażać młodzież w tematy związane z cyberprzestrzenią nie tylko przed Młodzieżowym Forum Cyberprzestrzeni, ale również po jego zakończeniu w ramach m.in. spotkań z prelegentami czy rozesłaniu materiałów edukacyjnych.

W trakcie posiedzenia Rady odbyła się również dyskusja o ustanowieniu 19 września Dniem Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, w której głos zabrali posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej prof. Jacek Kurzępa, Paweł Lisiecki oraz Andrzej Kryj.

Ważnym punktem posiedzenia było również przedstawienie efektów pracy Zespołów roboczych Rady przez ich Przewodniczących na tematy dotyczące m.in. edukacji, klimatu, promocji i komunikacji działań Rady, zdrowia psychicznego czy cyfryzacji.

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem powstała z inicjatywy Wicepremiera i Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego, jako odpowiedź na postulaty środowisk młodzieżowych. Jest to pierwszy w historii Polski organ dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

{"register":{"columns":[]}}