Polityka młodzieżowa tematem VIII Europejskiego Kongresu Samorządów
07.03.2023
Minister Piotr Mazurek wziął udział w VIII Europejskim Kongresie Samorządów, gdzie wystąpił w panelach „Zmiana warty – młodzi w trosce o przyszłość samorządu” oraz “Jak aktywizować młodzież w samorządach”. W trakcie wydarzenia dyskutowano m.in. o roli młodego pokolenia w kształtowaniu Polski, zaangażowaniu młodzieży w życie publiczne i ich aktywnym działaniu w ramach Młodzieżowych Rad.
W pierwszym dniu Kongresu Minister Piotr Mazurek uczestniczył w panelu dyskusyjny „Zmiana warty – młodzi w trosce o przyszłość samorządu”. W dyskusji udział wzięli również: Burmistrz Miasta Sokndal (Norwegia), Prezes Nazione Futura Francesco Giubilei, Burmistrz Karczewa Michał Rudzki oraz Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.
Na panelu w Mikołajkach poruszyliśmy temat roli młodych ludzi w samorządzie. Wierzę, że to oni będą kluczowi dla przyszłości naszych miast i warto dać im większy głos w decyzjach dotyczących ich rozwoju – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
Minister Piotr Mazurek przypomniał, że w ciągu ostatnich lat Polska dokonała szeregu zmian systemowych, które zwiększyły obecność młodzieży w życiu publiczny.
Jednym z fundamentalnych działań było poważne zmienienie statusu młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu. Młodzieżowe rady istnieją w Polsce od 1990 roku, ale wcześniej miały jedynie charakter opiniodawczo-doradczy. Dzięki zmianom wprowadzonym w 2021 roku, w wyniku bardzo szerokich konsultacji z młodzieżą, na wszystkich szczeblach podziału administracyjnego wprowadziliśmy młodzieżowe rady, dając im dużą autonomię – zaznaczył.
Podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Samorządów Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wziął udział w panelu dyskusyjny “Jak aktywizować młodzież w samorządach”. Zwrócił uwagę na działania rządu, które przyczyniły się do aktywizacji młodzieży na poziomie lokalnym. W panelu udział wzięli również Zastępca Burmistrza Agustowa Filip Jerzy Chodkiewicz, Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Prezes Zarządu, Forum Inicjatyw Młodzieżowych Piotr Rydzewski, Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Konrad Zacharski.
Włączanie młodych ludzi w procesy decyzyjne to kluczowa kwestia dla naszego kraju. W ostatnich latach doprowadzono do uchwalenia ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego, przygotowano poradnik na temat zakładania młodzieżowych rad oraz wprowadzono Rządowy Program “Fundusz Młodzieżowy” na lata 2022–2033. W ramach naszych działań stworzyliśmy 10 nowych programów dedykowanych środowiskom obywatelskim, które systemowo wspierają młodych ludzi. Fundusz Młodzieżowy to specjalny wieloletni program, który wspiera oddolne inicjatywy młodzieżowe i organizacje pozarządowe – wymienił Samorządowców Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
Laureaci konkursu „Samorządowiec Przyjazny Młodzieży”
W trakcie VIII Europejskiego Kongresu Samorządów Minister Mazurek wręczył nagrody laureatom konkursu „Samorządowiec Przyjazny Młodzieży”. Nagroda jest uhonorowaniem przedstawicieli samorządów lokalnych, którzy posiadają szczególne zasługi związane z aktywizacją młodzieży w rodzimych społecznościach.
Tytuł „Samorządowca Przyjaznego Młodzieży” uzyskali:
- Andrzej Pruś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
- Michał Prószyński – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego
- Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodziska Mazowieckiego
- Krzysztof Gołaszewski – Burmistrz Łap
- Bartłomiej Stawiarski – Burmistrz Namysłowa
- Robert Waraksa – Burmistrz Olsztynka
- Mateusz Rojewski – Radny dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy
- Robert Bagiński – Wójt Gminy Giby
- Małgorzata Witek – Radna Rady Miejskiej w Obornikach
- Robert Nowecki – Radny Gminy Baranów