W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Elektroenergetyka inteligentna infrastruktura energetyczna

Rozpoczęcie konsultacji

KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”

Konsultacje prowadzone były w dniach 15.10.2021 r. - 29.10.2021 r.

Podsumowanie konsultacji

Konsultacje społeczne dla programu priorytetowego „Elektroenergetyka - Inteligentna infrastruktura energetyczna”, który dotyczy wsparcia zakupu oraz instalowania inteligentnego opomiarowania dostaw energii do odbiorców końcowych, odbyły się w dniach 15.10.2021 r. - 29.10.2021 r.

Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronie internetowej.

W odpowiedzi na ogłoszenie NFOŚiGW otrzymał uwagi/sugestie przede wszystkim od Operatorów Systemu Dystrybucyjnego jak również od przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Zgłoszone uwagi dotyczyły m.in.:

  • możliwości uwzględnienia w programie wydłużenia okresu jego wdrażania,
  • uwzględnienia w programie wydłużenia okresu kwalifikowalności kosztów,
  • wyjaśnienia obowiązku złożenia przez wnioskodawcę oświadczenia potwierdzającego działanie OSD w ramach monopolu naturalnego,
  • zwiększenia budżetu programu, poprzez zwiększenie planowanej ilości liczników AMI przewidzianych do dofinansowania,
  • wyjaśnienia różnic pomiędzy naborem ciągłym, a trybem konkursowym i omówienie planowanej liczby naborów,
  • kryteriów jakościowych dopuszczających nr 5, 6 i 7 (tj.: 5. Poprawność kalkulacji kosztów inwestycyjnych pod warunkiem zaakceptowania ich kwalifikowalności w poszczególnych kategoriach, w tym kosztów uzyskania efektu ekologicznego (wyposażenie/urządzenia wraz z całą infrastrukturą do ich prawidłowego działania), 6. Kwota dofinansowania na zakup liczników nie może być mniejsza niż 10 mln zł oraz nie może przekroczyć 30 mln zł oraz 7. Analiza wariantów wyboru realizacji inwestycji oraz uzasadnienie wyboru parametrów oraz norm planowanych do realizacji (liczniki zdalnego odczytu oraz system pomiarowy muszą spełniać wymagania określone w art. 11x ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 716, z późn. zm.)).

Dodatkowo, na prośbę przedstawicieli PTPiREE oraz OSD NFOŚiGW zorganizował spotkania robocze, na których były omówione uwagi i wyjaśnione wszystkie zgłoszone wątpliwości.

Uzgodniono, że na obecnym etapie wdrażania programu uzasadnionymi do procedowania zmianami są uwagi dotyczące modyfikacji kryteriów jakościowych dopuszczających numer 5 oraz 6. Propozycję zmian uwzględniono w aktualizacji Programu priorytetowego w czerwcu 2022 r.

Wszystkie uwagi zostały przeanalizowane i porównane z założeniami przedstawionymi
i zaakceptowanymi przez przedstawicieli Funduszu Modernizacyjnego w ramach uzgodnionego obszaru wsparcia.

{"register":{"columns":[]}}