OZE - źródło ciepła dla ciepłownictwa
Rozpoczęcie konsultacji
KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”
Konsultacje prowadzone były w dniach 15.12.2021 r. - 10.01.2022 r.
Podsumowanie konsultacji
Konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”, który dotyczy wsparcia inwestycji wytwarzających energię cieplną z odnawialnych źródeł, odbyły się w dniach 15.12.2021 r. - 10.01.2022 r.
Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronach internetowych: Funduszu Modernizacyjnego oraz NFOŚiGW.
Otrzymano łącznie blisko 50 uwag/sugestii. Podmioty, które zaangażowały się w konsultacje to członkowie Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych oraz pracownicy największych spółek energetycznych tj. PGE S.A. i TAURON Polska Energia S.A.
Zgłaszane uwagi dotyczyły m.in. doprecyzowania zapisów programu, zwiększenia budżetu, rozszerzenia zakresu mocy planowanych inwestycji, wydłużenia okresu wdrażania, doprecyzowania kryteriów wyboru projektu m.in. parametrów inwestycji w celu uzyskania statusu „efektywnego systemu ciepłowniczego i/lub chłodniczego”.
Wszystkie uwagi zostały przeanalizowane i część z nich została uwzględniona.
Uwzględnione zostały uwagi dotyczące uszczegółowienia intensywności i warunków dofinansowania, doprecyzowano zapisy pomocy publicznej, przeredagowano zapisy dotyczące rodzajów inwestycji oraz uszczegółowiono kryteria wyboru inwestycji, tak aby były jak najłatwiejsze w odbiorze potencjalnych Wnioskodawców.
Nie uwzględnione zostały uwagi, które wprost zaprzeczały założeniom rzeczonego programu lub nie były zgodne z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE lub z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1001 z dnia 9 lipca 2020 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich, jak np. dotyczące zwiększenia maksymalnych kwot dofinansowania w formie dotacji i pożyczki, podwyższenia dofinansowania w formie pożyczki z do 70% na do 100% kosztów kwalifikowanych czy możliwość umorzenia części lub całości kwoty pożyczki. Nie uwzględniono również sugestii dotyczących obniżenia minimalnego progu punktów dla pozytywnej oceny inwestycji, jak również możliwości dopuszczenia projektów, które w obecnej fazie rozwoju technologii charakteryzują się wysokimi nakładami inwestycyjnymi na jednostkowy efekt wskaźnika.