Moje Ciepło
Rozpoczęcie konsultacji
KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”
Konsultacje prowadzone były w dniach 10.11.2021 r. - 24.11.2021 r.
Podsumowanie konsultacji
Konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego „Moje Ciepło” – dotyczącego współfinansowania pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych odbyły się w dniach 10 - 24.11.2021 r.
Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronach internetowych: Funduszu Modernizacyjnego oraz NFOŚiGW.
Otrzymano łącznie blisko 100 uwag/sugestii. Podmioty, które zaangażowały się w konsultacje to przede wszystkim pracownicy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, osoby fizyczne, ale też niezależne stowarzyszenia takie jak np. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła czy MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.
Zgłaszane uwagi dotyczyły m.in. zakresu programu, doprecyzowania pewnych jego zapisów, uwzględnienia w nim innych odnawialnych źródeł energii, wydłużenia okresu kwalifikowalności, konieczności wymagania świadectw charakterystyki energetycznej, obniżenia wskaźników energooszczędności budynku czy też doprecyzowania parametrów technicznych współfinansowanych pomp ciepła.
Wszystkie uwagi zostały odczytane, przeanalizowane i porównane z założeniami przedstawionymi i zaakceptowanymi przez Komisję Europejską.
Uwzględnione zostały uwagi dotyczące doprecyzowania parametrów technicznych, uszczegółowienia zakresu dofinansowania oraz dopracowania zapisów programu, tak aby były jak najłatwiejsze w odbiorze dla potencjalnych Wnioskodawców.
Nie uwzględnione zostały uwagi, które wprost zaprzeczały założeniom rzeczonego programu lub nie były zgodne z fiszką zaakceptowaną przez Europejski Bank Inwestycyjny, jak np. połączenie pomp ciepła z instalacją PV (i współfinansowanie instalacji PV) lub zmiany okresu kwalifikowalności – np. na 01.01.2020 r. Nie uwzględniono również sugestii dotyczących zwiększenia wysokości dofinansowania oraz obniżenia wymagań energooszczędności budynku, jak również możliwości współfinansowania inwestycji z innych środków europejskich.