W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny

Rozpoczęcie konsultacji

KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”

Konsultacje prowadzone były w dniu 07.07.2022 r. w siedzibie NFOŚiGW oraz w dniach 09.07.2022 r. - 20.07.2022 r.

Podsumowanie konsultacji

Konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”, dotyczącego promowania wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze gospodarowania odpadami.

NFOŚiGW oferując dofinansowanie w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” ze środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego odpowiada na realną potrzebę potwierdzoną w: „Ocenie luki inwestycyjnej (potrzeb inwestycyjnych) w kraju w zakresie zapobiegania powstawania odpadów oraz gospodarowania odpadami w związku z nową unijną  perspektywą finansową 2021–2027 oraz informacji o źródłach dochodów dostępnych w celu pokrycia kosztów eksploatacji i utrzymania infrastruktury do zagospodarowania odpadów” stanowiącej załącznik do Krajowego planu gospodarki odpadami 2022 przyjętego uchwałą Rady Ministrów.

Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie zostało potwierdzone również na spotkaniu z przedstawicielami branży gospodarowania odpadami tj. Rady RIPOK, KIGO oraz operatorów instalacji fermentacji odpadów, także przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii oraz Departamentu Gospodarki Odpadami, które odbyło się w dniu 07.07.2022 r. w siedzibie NFOŚiGW.

Podsumowanie tego wydarzenia znajduje się na stronie NFOŚiGW.

Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronie Funduszu Modernizacyjnego.

Konsultacje odbywały się w dniach 09.07.2022 r. - 20.07.2022 r.

Otrzymano łącznie blisko 20 uwag/sugestii. Podmioty, które zaangażowały się w konsultacje:

  • Rada Przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych – Rada RIPOK, która jest inicjatywą zakładającą stałe monitorowanie procesu wdrażania ustaw związanych z gospodarką odpadami,
  • Krajowa Izba Gospodarki Odpadami,
  • obecni operatorzy instalacji fermentacji odpadów,
  • przedstawiciel Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
  • inni przedsiębiorcy, w tym m.in.: TAURON Polska Energia S.A.

Zgłaszane uwagi dotyczyły m.in. zwiększenia budżetu, rezygnacji z kryterium dotyczącego wykazania zgodności projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku mpzp dla obszaru, na którym planowana jest realizacja przedsięwzięcia z ostateczną decyzją o lokalizacji inwestycji celu publicznego, wykazania, że poferment stały podlegać będzie stabilizacji tlenowej, doprecyzowania kryteriów wyboru projektu m.in. wykorzystania wytworzonej energii w jednostce kogeneracji na potrzeby własne.

Wszystkie uwagi zostały, przeanalizowane i porównane z założeniami przedstawionymi przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Uwzględnione zostały uwagi dotyczące intensywności dofinansowania oraz uszczegółowiono kryteria wyboru inwestycji, tak aby były jak najłatwiejsze w odbiorze potencjalnych Wnioskodawców.

Nieuwzględnione zostały uwagi, które były niegodne z założeniom programu lub nie korespondowały z fiszką zaakceptowaną przez Europejski Bank Inwestycyjny, jak np. wykazania gotowości formalno-prawnej do realizacji inwestycji – zgodność z mpzp. Pozostawiono kryterium „Dofinansowywaniu podlegają wyłącznie projekty, w ramach, których poferment stały podlegać będzie stabilizacji tlenowej”, które ma na celu wsparcie projektów generujących wielokierunkową korzyść środowiskową, zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgodnie z oczekiwaniem Funduszu Modernizacyjnego biomasa wykorzystywana we wspieranych instalacjach powinna spełniać wymogi zrównoważonego rozwoju, dlatego też priorytetowe będą inwestycje, które zarówno odznaczają się poprawą efektywności wytwarzania energii w związku z wymogiem wykazania wysokosprawnej kogeneracji, generują energię z odnawialnych źródeł energii jak i przyczyniają się do zwiększenia poziomów związanych z recyklingiem odpadów, który jest jednym z najbardziej oczekiwanych metod zagospodarowania odpadów.

W ofercie Narodowego Funduszu jest program priorytetowy 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami, część 2) Instalacje gospodarowania odpadami, który umożliwia wsparcie przedsięwzięć polegających na budowie, rozbudowie, modernizacji instalacji do fermentacji lub kompostowania selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych w formie dotacji do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 30 mln zł., który nie wymaga wykazania produkcji energii i ciepła w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, prowadzenie procesu recyklingu bioodpadów komunalnych oraz stabilizacji tlenowej pofermentu.

Dodatkowo do potencjalnych beneficjentów – operatorów zakładów komunalnych, w tym instalacji fermentacji odpadów rozesłane zostały ankiety pn. „Potrzeby inwestycyjne – fermentacja bioodpadów” celem zbadania realnego zainteresowania podmiotów tym programem. Swoje zainteresowanie potwierdziło pond 40 podmiotów związanych z sektorem gospodarki odpadami.

Reasumując, przeprowadzone konsultacje potwierdziły fakt, że bioodpady są cennym, zwiększającym się zasobem w skali ogólnokrajowym i muszą być efektywnie zagospodarowywane, co uzasadnia potrzebę wsparcia finansowego rozwój biogazowni wykorzystujących frakcję BIO.

  

 

{"register":{"columns":[]}}