W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci - program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych

 

Rozpoczęcie II konsultacji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawia do konsultacji program pp Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci - program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych.

Wspieranie działań mających na celu poprawę parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej m.in poprzez jej dostosowanie do wymagań związanych z dynamicznym rozwojem źródeł OZE oraz punktów ładowania pojazdów.

Konsultacje od 01.03.2024 r. do 11.03.2024 r.

Uwagi należy przesyłać na adres: transformacja.cieplownictwa@nfosigw.gov.pl

Program do konsultacji poniżej w Materiałach

Rozpoczęcie I konsultacji

KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”

Konsultacje prowadzone były w dniach 15.11.2021 r. - 30.11.2021 r.

Podsumowanie I konsultacji  społecznych

Konsultacje społeczne dla projektu programu priorytetowego „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci - program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych”, który dotyczy działań mających na celu poprawę parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej i rozdzielczej m.in poprzez jej dostosowanie do wymagań związanych z dynamicznym rozwojem źródeł OZE oraz punktów ładowania pojazdów odbyły się w dniach 15.11.2021 r. - 30.11.2021 r.

Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronie internetowej Funduszu Modernizacyjnego.

W odpowiedzi na ogłoszenie NFOŚiGW otrzymał uwagi/sugestie przede wszystkim od Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD) oraz przedstawicielu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, czy też od PKP Energetyka (PRPIREE).

Zgłoszone uwagi dotyczyły m.in.:

  • zwiększenia liczby naborów wniosków o dofinansowanie oraz długości okresu składania wniosków,
  • zwiększenia budżetu programu mając na uwadze, iż zakup i instalacja magazynu wraz z pracami stowarzyszonymi jest bardzo kosztochłonna,
  • rozszerzenia katalogu kosztów kwalifikowanych o inne urządzenia (np. rozdzielnie, transformatory powiązane z siecią),
  • kryteriów jakościowych dopuszczających nr 6, 7, 8, 9 i 10. Zaproponowano modyfikację zapisów przedmiotowych kryteriów, zawnioskowano o zmianę terminu przekazania niektórych dokumentów takich jak np. zgoda na realizację przedsięwzięcia wydana przez URE. Wskazywano również, że kryterium dotyczące odchylenia od cen rynkowych może stanowić bardzo duże trudności realizacyjne ze względu na nowy rynek dla obszaru wsparcia jakim są magazyny.

Dodatkowo, na prośbę przedstawicieli PTPiREE oraz OSD NFOŚiGW zorganizował spotkania robocze, na których zostały omówione uwagi i wyjaśnione wszystkie zgłoszone wątpliwości.

Większość uwag dotyczyła potrzeby doprecyzowania definicji oraz pojęć wskazanych w programie priorytetowym.

Uzgodniono, że na obecnym etapie wdrażania programu uzasadnionymi do procedowania zmianami są uwagi dotyczące kryterium jakościowego dopuszczającego numer 8. Na wniosek przedstawicieli OSD planowane jest również zwiększenie maksymalnego limitu kwoty dofinansowania.

Propozycje zmian zostaną przedstawione do uwzględniona na etapie aktualizacji programu priorytetowego, które planowane jest do procedowania po implementacji do prawodawstwa polskiego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, w szczególności art. 36 dyrektywy.

Wszystkie uwagi zostały przeanalizowane i porównane z założeniami przedstawionymi i zaakceptowanymi przez przedstawicieli Funduszu Modernizacyjnego w ramach uzgodnionego obszaru wsparcia.

Podsumowanie II konsultacji  społecznych

Konsultacje społeczne dla programu priorytetowego „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci - program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych”, którego celem jest wspieranie działań mających na celu poprawę parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej m.in poprzez jej dostosowanie do wymagań związanych z dynamicznym rozwojem źródeł OZE oraz punktów ładowania pojazdów odbyły się w dniach 01.03.2024 r. do 11.03.2024 r.

Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronach www.https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/zaproszenie-do-konsultacji-spolecznych  oraz https://www.gov.pl/web/nfosigw/aktualnosci2 .

Program konsultowano w zakresie zmiany kryterium jakościowego dopuszczającego polegającej na korekcie podstawy prawnej do Oświadczenie Wnioskodawcy o złożeniu wniosku do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie wydania zgody na realizację inwestycji zgodnie z art. 9d1 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo energetyczne, które potwierdza zgodności realizowanej inwestycji z art. 36 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, wydane przez krajowe organy regulacyjne.

Otrzymano łącznie 5 uwagi/sugestii. Podmioty, które zaangażowały się w konsultacje to przedstawiciele spółki doradztwa gospodarczego Metropolis i stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności – PIME. Zgłaszane uwagi dotyczyły m.in. zmiany beneficjenta i kryteriów programu oraz zmiany naboru ciągłego na konkurs.

Wszystkie uwagi zostały odczytane oraz przeanalizowane.

Nie uwzględnione zostały uwagi, które wprost zaprzeczały założeniom rzeczonego programu lub nie były zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady  (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. zmieniającą dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii lub z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/2606  z dnia 22 listopada 2023 r ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania ww. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego, wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich. Zmiana Beneficjenta, umożliwiająca innym spółkom, a nie tylko największym OSD ubieganie się o dofinansowanie, a w konsekwencji zmiana kryteriów dostosowujących do poszerzenia katalogu beneficjentów, zaprzecza założeniom programu zaakceptowanego przez EBI. Również sugestia dotycząca zmiany trybu naboru z naboru ciągłego na konkursowy i propozycja publikacji listy rankingowej są niezgodne z zatwierdzonym już programem priorytetowym.

W wyniku przeprowadzonych ustaleń ze wszystkimi przedstawicielami OSD wpisującymi się w katalog Beneficjenta (PGE Dystrybucja S.A., Energa – Operator S.A., Enea Operator Sp. z o.o., Tauron Dystrybucja S.A., Stoen Operator Sp. z o.o.) PTPiREE przekazało informacje, że nie wniesiono uwag do konsultowanego programu.

 

Materiały

Konsultacje społeczne podsumowanie
Konsultacje​_społeczne​_podsumowanie​_final.docx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}