W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przemysł energochłonny - poprawa efektywności energetycznej

Rozpoczęcie konsultacji

KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”

Konsultacje prowadzone były w dniach 31.01.2022 r. - 07.02.2022 r.

Podsumowanie konsultacji

Konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego „Przemysł energochłonny - poprawa efektywności energetycznej”, który dotyczył promowania inwestycji objętym unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), służących poprawie efektywności energetycznej, zgodnych z „Obwieszczeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego wykazu inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej”, z wyłączeniem inwestycji termomodernizacyjnych i remontowych, w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz z wyłączeniem pkt 3 ppkt 5 i 6 załącznika do ww. obwieszczenia., odbyły się w dniach 31.01.2022 r. - 07.02.2022 r.

Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronach internetowych: Funduszu Modernizacyjnego oraz NFOŚiGW.

Otrzymano łącznie blisko 10 uwag/sugestii. Podmioty, które zaangażowały się w konsultacje, to pracownicy koncernu chemicznego Grupa Azoty S.A., członkowie spółek Skarbu Państwa zajmujących się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych, jak: KGHM Polska Miedź S.A. oraz Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” S.A., członkowie Związku Pracodawców „Polskie Szkło”, Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, a także organizacji samorządu gospodarczego typu non-profit – Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, pracownicy spółki „Re Alloys” Sp. z o.o. zajmującej się produkcją żelazostopów dla przemysłu, członkowie Forum Energii i Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie oraz pracownicy największych spółek energetycznych, tj. PGE S.A, PKN Orlen S.A.

Zgłaszane uwagi dotyczyły m.in. doprecyzowania zapisów programu, zmniejszenia bądź zwiększenia maksymalnej kwoty pożyczki, zwiększenia budżetu programu, podniesienia wysokości premii inwestycyjnej do udzielanej pożyczki, doprecyzowania kryteriów założeń programu w kontekście warunków dofinansowania, a także doprecyzowania kryteriów wyboru projektu poprzez zmianę wymaganej oszczędności energii końcowej, wynikającej z wykonanego audytu energetycznego, tj. nie mniejszej, niż 25 % (w przypadku dużych zakładów, obniżenie energochłonności już o 15 % będzie dużym wyzwaniem, które jednocześnie wygeneruje bardzo duży i pozytywny wpływ na środowisko; zwrócono uwagę, że niektóre elementy technologii przemysłowych, pomimo zastosowania rozwiązań sprzyjających poprawie efektywności energetycznej, nie pozwolą na osiągnięcie tak wysokich oszczędności energii końcowej).

Wszystkie uwagi zostały odczytane, przeanalizowane i porównane z założeniami przedstawionymi i zaakceptowanymi przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Uwzględnione zostały uwagi dotyczące uszczegółowienia intensywności i warunków dofinansowania, doprecyzowano zapisy pomocy publicznej, przeredagowano zapisy dotyczące rodzajów inwestycji oraz uszczegółowiono kryteria wyboru inwestycji, tak aby były jak najłatwiejsze w odbiorze dla potencjalnych Wnioskodawców.

Nie uwzględnione zostały uwagi, które wprost zaprzeczały założeniom rzeczonego programu lub nie były zgodne z fiszką zaakceptowaną przez Europejski Bank Inwestycyjny, jak np. dotyczące zwiększenia budżetu programu i zwiększenia/zmniejszenia maksymalnej kwoty udzielanej pożyczki. Nie uwzględniono również sugestii dotyczącej kryterium wyboru projektu poprzez obniżenie wymaganej oszczędności energii końcowej, wynikającej z wykonanego audytu energetycznego, do min. 15 %.

 

 

{"register":{"columns":[]}}