Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych
Rozpoczęcie II konsultacji
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji program pp Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych w zakresie podziału budżetu na bezzwrotne i zwrotne formy dofinansowania.
Celem programu jest digitalizacja sieci ciepłowniczej w celu jej optymalizacji.
Konsultacje od 31.12.2024 r. do 31.01.2025 r.
Uwagi należy przesyłać na adres: transformacja.cieplownictwa@nfosigw.gov.pl
Treść programu i formularz do konsultacji dostępne poniżej w sekcji "Materiały".
Rozpoczęcie I konsultacji
KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”
Konsultacje prowadzone były w dniach 20.12.2021 r. - 10.01.2022 r.
Podsumowanie I konsultacji
Konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego „Digitalizacja sieci ciepłowniczych”, który dotyczył promowania wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym, odbyły się w dniach 20.12.2021 r. - 10.01.2022 r.
Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronach internetowych: Funduszu Modernizacyjnego oraz NFOŚiGW.
Otrzymano łącznie blisko 50 uwag/sugestii. Podmioty, które zaangażowały się w konsultacje to pracownicy Wojewódzkich Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, firm doradczych, członkowie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych i Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, pracownicy największych spółek energetycznych tj. PGE S.A, TAURON Polska Energia S.A., Veolia Energia Warszawa S.A., „Energetyka” sp. z o.o. oraz lokalnych spółek energetycznych tj. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Tychach, Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o., Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Inowrocławiu.
Zgłaszane uwagi dotyczyły m.in. doprecyzowania zapisów programu, zwiększenia budżetu, doszczegółowienie rodzaju inwestycji, doprecyzowania kryteriów wyboru projektu m.in. zmiany wielkości redukcji na proponowanych poziomach oceny (digitalizacja pracy systemów ciepłowniczych nie przynosi efektów podobnych jak w przypadku zadań inwestycyjnych polegających na przebudowie sieci ciepłowniczych na nowsze technologie i ciężko osiągnąć wielkości redukcji na proponowanych poziomach oceny).
Wszystkie uwagi zostały odczytane, przeanalizowane i porównane z założeniami przedstawionymi i zaakceptowanymi przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Uwzględnione zostały uwagi dotyczące uszczegółowienia intensywności i warunków dofinansowania, doprecyzowano zapisy pomocy publicznej, przeredagowano zapisy dotyczące rodzajów inwestycji oraz uszczegółowiono kryteria wyboru inwestycji, tak aby były jak najłatwiejsze w odbiorze dla potencjalnych Wnioskodawców.
Nie uwzględnione zostały uwagi, które wprost zaprzeczały założeniom rzeczonego programu lub nie były zgodne z fiszką zaakceptowaną przez Europejski Bank Inwestycyjny, jak np. dotyczące zwiększenia maksymalnych kwot dofinansowania w formie dotacji i pożyczki czy możliwość umorzenia części lub całości kwoty pożyczki. Nie uwzględniono również sugestii dotyczących obniżenia minimalnego progu punktów dla pozytywnej oceny inwestycji, jak również możliwości rozszerzania katalogu beneficjentów o instalacje poniżej 5 MW czy dopuszczenia budowy magazynów energii bez integracji ze źródłem OZE.
Materiały
pp Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych -2 konsultacjepp_Digitalizacja_Sieci_Ciepłowniczych_-2_konsultacje.docx 0.06MB formularz do zgłaszania uwag - 2 konsultacje Digitalizacja sieci ciepłowniczych
formularz_do_zgłaszania_uwag_-_2_konsultace_Digitalizacja_sieci_cieplowniczych.docx 0.01MB