W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa konferencja Gazterm z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio

16.05.2023

15 maja wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju wziął udział w międzynarodowej konferencji Gazterm, która corocznie od 26 lat odbywa się w Międzyzdrojach. Tegoroczna edycja poświęcona była „Nowemu globalnemu porządkowi energetycznemu”. Podczas wydarzenia odbył się również „Transatlantycki Szczyt Gazowy.”

Międzynarodowa konferencja Gazterm z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio

Transformacja energetyczna i rola gazu ziemnego w tym procesie, jak również sama transformacja energetyczna, muszą być sprawiedliwe i uwzględniać wszystkie strony w niej uczestniczące. Bezpieczeństwo energetyczne to wykorzystanie dostępnych stabilnych źródeł energii opartych na surowcach kopalnych oraz stopniowa ich transformacja na zeroemisyjne.

- powiedział Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

W panelu dyskusyjnym, w którym wzięli również udział Inga Žilienė - wiceminister Energii Republiki Litwy, Constantin Borosan - podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Republiki Mołdawii, Ole Toft - ambasador Królestwa Danii, George Nemeth, dyrektor handlowy Commonwealth LNG, LLC, wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio zaznaczył jak istotne znaczenie ma przyjęta i realizowana Polityka Surowcowa Państwa, jakie obejmuje obszary, skupiając się na dostawach gazu ziemnego z własnych źródeł, przy wykorzystaniu infrastruktury przesyłowej.

Gaz ziemny nadal pełnić będzie rolę w dywersyfikacji krajowego miksu energetycznego i obniżaniu jego emisyjności, jednak znaczenie tego paliwa w transformacji energetycznej – na skutek zmiany uwarunkowań geopolitycznych i rynkowych - uległo korekcie w porównaniu z poprzednimi przewidywaniami. Aktualna pozostaje przejściowa rola gazu na drodze do niskoemisyjności, szczególnie w sektorach elektroenergetycznym i ciepłowniczym.

- zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio

Krajowe wydobycie gazu ziemnego pobodnie jak w latach poprzednich wyniosło nieco poniżej 4 mld m3, co wobec konsumpcji gazu stanowi ok. 20 proc. zużycia rocznego. Prace w nowych obszarach poszukiwawczych są cały czas prowadzone, ale najbardziej efektywne jest maksymalne sczerpanie krajowych zasobów gazu, z już odkrytych złóż, nad czym pracują fachowcy z PGNiG /Grupa Orlen. Dzięki ich pracy, przy niewielkich nakładach zwiększa się możliwość wydobycia większej ilości węglowodorów.

Zastosowanie technologii CCS może stanowić szansę dla sektora gazowego na poprawę wyników ekonomicznych funkcjonowania bloków gazowych, dzięki ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Opłacalność wdrożenia rozwiązań CCS powinna być oceniana dla każdego projektu indywidualnie, gdyż kluczowe znaczenie dla opłacalności przedsięwzięcia będą miały takie czynniki jak ulokowanie bloków, dostęp do infrastruktury transportowej, czy odległość od składowisk CO2, ale już wstępne analizy wskazują na opłacalność tych inwestycji przy dzisiejszych cenach uprawnień. W ramach konkretnych działań w zakresie możliwości składowania CO2 w górotworze rząd 25 kwietnia br. przyjął projekt nowelizacji ustawy- Prawo geologiczne i górnicze i skierował go do Sejmu. Zmiany prawne umożliwią ubieganie się o koncesję na podziemne składowanie dwutlenku węgla, bez zawężania tylko do projektów demonstracyjnych, jak to do tej pory miało miejsce.

- zwrócił uwagę Piotr Dziadzio Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Innym obszarem w technologii CCUS jest koordynacja w zakresie budowy infrastruktury transportu i składowania CO2, ale tutaj jest niezbędna koordynacja międzysektorowa oraz współpraca międzynarodowa, co potwierdziła Inga Žilienė, litewska wiceminister.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio wziął również udział w bilateralnym spotkaniu z Constantinem Borosanem - sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii Mołdawii, podczas którego omówionych zostało wiele kwestii związanych z dotychczasową, ale i przyszłą współpracą między naszymi krajami.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}