Energia jądrowa
- Program polskiej energetyki jądrowej
- Kto jest kim w Programie polskiej energetyki jądrowej?
- Polski przemysł a energetyka jądrowa
- Rozwój zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej
- Poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce - badania z listopada 2020 r. (62,5% Polek i Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce.)
- Poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce - badania realizowane w okresie 07-08.2020 r.
- Współpraca międzynarodowa
- O energii i energetyce jądrowej
- Reaktor jądrowy Maria
- Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe chłodzone gazem (HTGR)
- Prawo europejskie
- Prawo krajowe
- Prawo krajowe, europejskie i międzynarodowe
- Prawo międzynarodowe
- Publikacje jądrowe (raporty, analizy, opracowania)
- Gospodarowanie odpadami
- Zadania Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych
- Nowe Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych
- Promieniowanie jonizujące i promieniowanie tła
- Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych
- Postępowanie z odpadami promieniotwórczymi
- Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym
- Polecane strony
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska prowadzone są analizy możliwości i potencjalnych efektów rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
Polska stoi obecnie przed wielkim wyzwaniem, jakim jest budowa nowych mocy wytwórczych dla energetyki. Energetyka jądrowa należy do źródeł: stabilnych, bezpiecznych, czystych i wytwarzających energię elektryczną po racjonalnych kosztach.
Zadaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest stworzenie rozwiązań organizacyjnych i prawnych służących wdrożeniu energetyki jądrowej. Realizując Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) MKiŚ dąży do zapewnienia odpowiednich ram regulacyjnych dla bezpiecznej i efektywnej eksploatacji obiektów energetyki jądrowej. Celem naszych działań jest również wdrożenie mechanizmów umożliwiających zapewnienie bezpiecznego postepowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi.
W ramach zakładki „Energia jądrowa” prezentujemy działanie elektrowni jądrowej oraz Program polskiej energetyki jądrowej, w tym zagadnienia dotyczące zaangażowania polskiego przemysłu, rozwój zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej oraz role poszczególnych instytucji w PPEJ.
Przeanalizowaliśmy możliwości polskiego przemysłu do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych. Udało się wyłonić 292 branże (według PKD), w których polskie przedsiębiorstwa mają kompetencje do realizacji zleceń w przemyśle jądrowym. Blisko 400 podmiotów dysponuje wystarczającym potencjałem, w tym kilkadziesiąt doświadczeniem w realizacji przynajmniej jednego projektu jądrowego w ostatnich 10 latach.
Powstanie pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Polsce byłoby możliwe do realizacji w ciągu dziesięciu lat od decyzji w tej sprawie.
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.04.2021 10:32 Grzegorz Bunda
- Pierwsza publikacja:
- 07.05.2018 11:50 Ilona Bartkowska