W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste obchody 70-lecia Instytutu Energetyki z udziałem wiceministra Piotra Dziadzio

20.09.2023

"Dobre rezultaty pracy Instytutu, dotyczą przede wszystkim prowadzonych badań, prac i wypracowywania innowacyjnych rozwiązań. Przez lata swojego istnienia Instytut uzyskał ugruntowaną i cenioną pozycję w sektorze energetyki” - powiedział wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio podczas uroczystych obchodów 70-lecia Instytutu Energetyki, które odbyły się 20 września 2023 r w Warszawie.

wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio na 70-leciu Instytutu Energetyki

Ważnym obszarem współpracy Instytutu i Ministerstwa są prace nad inteligentną siecią energetyczną z zastosowaniem technologii smart grid, czyli inteligentnych sieci przesyłowych, podnoszących efektywności systemu. Działania te są niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju elektromobilności w Polsce oraz stabilizacji sieci elektroenergetycznej

– powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Piotr Dziadzio.

Wiceszef resortu Piotr Dziadzio uhonorował czternaście osób Odznaką Honorową „Zasłużony dla energetyki”.

Instytut Energetyki – Instytut Badawczy (IEn) w Warszawie jest jedną z największych i najnowocześniejszych jednostek naukowo-badawczych w Polsce i Europie Środkowej. To nowoczesne centrum badawczo-wdrożeniowe podległe Ministerstwu Klimatu i Środowiska, od 70 lat tworzą wysokiej klasy specjaliści.

Instytut Energetyki jest też jednym z pierwszych sygnatariuszy, którzy podpisali Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. To pierwsza tego typu inicjatywa zawarta w Unii Europejskiej. Strategicznym celem Porozumienia wodorowego jest rozwój local content, nazywanego polskim wkładem, w łańcuchu dostaw zamówień na potrzeby budowy gospodarki wodorowej. Przy Instytucie działa Centrum Technologii Wodorowych, które opracowuje własną technologię produkcji energii elektrycznej i ciepła w innowacyjnych, wysokosprawnych układach kogeneracyjnych opartych na stosach stałotlenkowych ogniw paliwowych, które w całości będą wytwarzane w Polsce. Technologia wodorowych ogniw paliwowych jest uważana za jedną z bardziej opłacalnych możliwości generowania energii elektrycznej w branży motoryzacyjnej.

Po uroczystościach wiceminister klimatu i środowiska, Piotr Dziadzio wziął udział w dyskusjach panelowych poświęconych wyzwaniom transformacji energetycznej i klimatycznej oraz  znaczeniu nowych technologii w transformacji energetycznej.

foto: Bartosz Syta

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}