W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z delegacją Kongresu USA i Atlantic Council

31.08.2023

Rozwój polsko – amerykańskiej współpracy w obszarze bezpieczeństwa i niezależności energetycznej oraz pomoc dla Ukrainy, to główne tematy rozmowy wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z delegacją Kongresu USA i amerykańskiego think – tanku Atlantic Council. Spotkanie, które odbyło się 31 sierpnia 2023 r. wpisuję się we współpracę Ministerstwa Klimatu i Środowiska z Atlantic Council w ramach wymiany doświadczeń pomiędzy delegacją Kongresu USA i przedstawicieli Atlantic Council.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński przy stole na spotkaniu z delegacją Kongresu USA i Atlantic Council

„Po pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę kwestia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności stała się ważniejsza niż kiedykolwiek. W obecnej sytuacji konieczna stała się rekonfiguracja naszego podejścia do transformacji energetycznej i aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 tak, aby odzwierciedlała ona obecną sytuację geopolityczną”

– mówił  wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi stanowi istotny wkład w polską transformację w kierunku neutralności klimatycznej oraz kompleksową modernizację polskiego systemu energetycznego. Polska wysoko ceni bardzo aktywne i dynamiczne relacje z USA, i mając na uwadze wspólne zaangażowanie w realizację projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, liczymy na dalsze zacieśnianie naszych relacji.

„Polska jest w pełni zaangażowana w działania podejmowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i przedsiębiorstwa energetyczne z terenu Unii na rzecz systemu elektroenergetycznego Ukrainy, który wymaga częstych napraw i wsparcia w czasie wojny. Dzięki kontaktom, międzysystemowym Polski i Ukrainy możliwe jest ciągłe wspieranie systemu ukraińskiego w celu zapewnienia stabilności systemu energetycznego Ukrainy”

– powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister klimatu i środowiska wskazał, że bezpośrednio po wybuchu wojny na Ukrainie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło dynamiczne działania wspierające naszych wschodnich sąsiadów. Polska jest też zaangażowana w proces zapewniania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej poprzez wspieranie synchronizacji systemu energetycznego Ukrainy z siecią europejską.

{"register":{"columns":[]}}