W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Zyska o sukcesie fotowoltaiki w Polsce podczas konferencji WFOŚiGW

18.05.2023

Odnawialne źródła energii i ich znaczenie w gospodarce, spółdzielnie energetyczne i klastry energii – o tym rozmawiali samorządowcy i przedsiębiorcy z Dolnego Śląska podczas konferencji ,,Samowystarczalność energetyczna szansą na rozwój”. W spotkaniu 18 maja 2023 r. uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

wiceminister Ireneusz Zyska

Organizator - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w ciągu 30 lat, przekazał 4,5 mld zł na inwestycje środowiskowe. Pełnomocnik rządu ds. OZE podkreślał, że efekty tych inwestycji są widoczne m.in. w rachunkach za energię.

W ciągu ostatnich lat udało nam się osiągnąć spektakularny sukces w postaci 1,3 mln prosumentów. Jeszcze kilka lat temu było ich bardzo mało w polskiej energetyce, a dzisiaj - powszechnie występująca fotowoltaika prosumencka w istotnym stopniu przyczynia się do obniżenia rachunków za energię, za ciepło w polskich domach. Muszę dodać, że Dolny Śląsk jest jednym z liderów w tym procesie. Dolnoślązacy wzięli sprawy w swoje ręce

– mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

Przyjęte w marcu 2022 r. po agresji Rosji w Ukrainie Założenia do aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) wskazały na potrzebę wprowadzenia do PEP2040 czwartego filaru – suwerenności energetycznej. Założenia wskazują m.in. na redukcję roli importowanego gazu jako paliwa przejściowego, jednocześnie zwiększając role krajowego węgla. Pozwoli to Polsce znacząco poprawić zarówno bilans handlowy jak i wzmacniać suwerenność energetyczną.

Do 2040 r. nastąpi bezprecedensowy rozwój nowych mocy. Następuje dynamiczny rozwój OZE, które już w 2030 r. produkują blisko połowę energii elektrycznej – moce OZE osiągają ok. 50 GW w 2030 r. Ze względu na spodziewany dynamiczny rozwój źródeł zależnych od pogody, priorytetem jest zapewnienie warunków do ich bezpiecznego przyrostu w KSE. Choć utrzymanie w gotowości istniejących bloków węglowych może wymagać ich modernizacji, to wydłużenie eksploatacji tych jednostek jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej.

{"register":{"columns":[]}}