W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie realizacji projektu pn.: „Dobre praktyki dla wzmacniania bioróżnorodności i aktywnej ochrony muraw galmanowych rejonu śląsko-krakowskiego BioGalmany”

13.07.2022

Murawy galmanowe – Co to takiego? – wyjaśniamy

Zakończenie realizacji projektu pn.: „Dobre praktyki dla wzmacniania bioróżnorodności i aktywnej ochrony muraw galmanowych rejonu śląsko-krakowskiego BioGalmany”

Podmiot realizujący:

Uniwersytet Śląski

Obszar realizacji projektu:

region śląsko – krakowski, obszar Natura 2000, stanowisko w Jaworznie, Tarnowskich Górach i Bolesławcu

Wartość projektu:

ponad 2 700 000 PLN

Dofinansowanie z UE:

ponad 2 280 000 PLN

 

Pragniemy przedstawić Państwu pierwszy w historii zakończony projekt, którego działania skupiały się na ochronie muraw galmanowych. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 2.4.1 Ochrona in-situ lub ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych, 2.4.1a Działania o charakterze dobrych praktyk, związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych.

Czym są murawy galmanowe?

To bardzo rzadkie i mało znane siedliska Natury 2000.  W Polsce ograniczają się do niewielkich obszarów rudonośnych, położonych w południowej części kraju. W naszych warunkach powstałe na starych wyrobiskach lub hałdach wokół kopalń, przede wszystkim ołowiu i cynku. Fenomen tych terenów poprzemysłowych polega na tym, że kształtują się na nich unikatowe, często zupełnie nowe układy biocenotyczne i specyficzne mikrosiedliska, stanowiące siedliska zastępcze dla wielu rzadkich, chronionych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Gatunki porastające te specyficzne tereny są jedyne w swoim rodzaju. Tolerują ekstremalne warunki środowiskowe: wysokie temperatury, deficyt wody i przede wszystkim obecność w glebie metali ciężkich, takich jak cynk, ołów czy kadm.

Cel projektu:

-   odtworzenie, wzmocnienie i utrzymanie odpowiednich warunków siedliskowych dla zachowania bioróżnorodności muraw galmanowych;

-    odtworzenie stanowiska sasanki otwartej (roślina ta objęta jest ochroną ścisłą);

-    usunięcie rozprzestrzeniających się gatunków drzewiastych z około 20 ha powierzchni siedlisk.

Osiągnięte efekty:

Po trzech latach trwania projektu wszystkie z celów zostały osiągnięte a nawet przewyższył założone oczekiwania. Spektakularnym efektem zakończyło się odtworzenie historycznego stanowiska sasanki otwartej. Gatunki tłumione w wyniku intensywnego zarastania stanowisk, obficie rozkwitły.

{"register":{"columns":[]}}