W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Geologicznego z udziałem wiceministra Piotra Dziadzio

19.05.2023

Perspektywy badań geologicznych, hydrogeologicznych i poszukiwań złóż w Małopolsce w 120-lecie teorii płaszczowinowej w Karpatach – były głównym tematem 88. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Geologicznego w Dobczycach. W wydarzeniu 18 maja 2023 r. wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju.

wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju

Tegoroczny zjazd odbył się po 4-letniej przerwie spowodowanej pandemią i zgromadził wielu uczestników. Podczas rozpoczęcia zjazdu wiceminister podziękował za zorganizowanie Zjazdu, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla polskiej geologii. Biorą w nim udział nie tylko przedstawiciele świata nauk geologicznych, ale również geolodzy reprezentujący przemysł i administrację samorządową. W zjeździe uczestniczyło 30 zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Geologiczne studentów geologii, a koszt ich udziału został pokryty przez Towarzystwo. Wiceminister Piotr Dziadzio podziękował członkom Towarzystwa za tę inicjatywę.

Dobrze się stało, że będziemy dyskutować o tak ważnym zagadnieniu, jakim jest geneza Karpat w świetle teorii płaszczowinowej. Przez 120 lat dyskusja ta się faktycznie toczyła i przynosiła wiele koncepcji, ale też na ich założeniach były prowadzone prace rozpoznawcze i poszukiwawcze.

Do dzisiaj dyskutujemy o tym jak ukształtował się orogen karpacki, na jakim dystansie nastąpiło skrócenie pierwotnego basenu sedymentacyjnego oraz jakie warunki depozycyjne panowały w trakcie jego wypełniania. Istotnym obszarem jest również aspekt złożowy, który niewątpliwie odnosi się do tych zagadnień. W szczególności geneza i występowanie złóż węglowodorów - temat szczególnie ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Prowadzona dyskusja przynosi nowe koncepcje, ale i nowe perspektywy. Obecnie coraz więcej wiemy jak formowały się te złoża, jaka jest dla nich skała macierzysta, ale coraz bliżej jesteśmy również odpowiedzi, jak ukształtował się system naftowy w Karpatach.

Jednak dzisiaj nie powinniśmy zapominać o innych zasobach np. wodach mineralnych, wykorzystywanych w wielu uzdrowiskach, czy wodach termalnych występujących w najważniejszym zbiorniku tych wód w Małopolsce, jakim są skały niecki podhalańskiej. Nie zapominajmy również o innych surowcach jakimi są surowce skalne – istotnie i eksploatowane w Karpatach.

Zjazd jest dobrym forum, aby na te tematy rozmawiać i dzielić się wynikami aktualnych badań naukowych, ale i wynikami prac, i robót geologicznych oraz omawiać perspektywy praktycznego wykorzystania tej wiedzy w przyszłości

– mówił Piotr Dziadzio, pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Jak zaznaczył wiceminister Piotr Dziadzio Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy od początku swojego istnienia, czyli już ponad 100 lat czynnie uczestniczy w poznawaniu Karpat i Małopolski. PIG-PIB jest aktywny w zakresie kartografii geologicznej, monitorowania osuwisk , ale również prowadzi inne badania np. geośrodowiskowe oraz te o charakterze transgranicznym.

Musimy pamiętać i szeroko to komunikować społecznie, że bez geologii nie ma surowców. Jeśli nie ma surowców nie ma rozwoju gospodarczego, a docelowo nie ma postępu cywilizacyjnego. Bez surowców nie uda się przeprowadzić transformacji energetycznej

– akcentował wiceminister Piotr Dziadzio.

{"register":{"columns":[]}}