Komunikat w sprawie zarzutów dotyczących prania pieniędzy i oszustw
26.05.2022
Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie nadzoruje śledztwo o sygn. 3042-2.Ds.34.2021, dotyczące między innymi podejrzenia doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób w związku z licznymi transakcjami związanymi z obrotem nieruchomościami, tj. o przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. i art. 299 § 1 i 6 k.k. (pranie brudnych pieniędzy).
W dniach 11 i 16 maja br., realizując sprawę na zlecenie tutejszej jednostki, funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji z Wydziału Odzyskiwania Mienia weszli do kilku mieszkań i domów na terenie Bemowa, Białołęki oraz Pragi Południe. W wyniku czynności doszło do zatrzymania w sumie 6 osób, które są podejrzane o udział w przestępczym procederze - dwóch mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy, a pozostali podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem.
Na podstawie zebranego dotychczas materiału dowodowego ustalono, że działający na terenie Warszawy, podejrzany Artur Z. od co najmniej 2016 r. udzielał pokrzywdzonym pożyczek pieniężnych, których zabezpieczeniem były posiadane przez pokrzywdzonych nieruchomości (np. działki lub lokale mieszkalne), których prawo własności przenoszone było na podejrzanego aktem notarialnym. Artur Z., znając trudną sytuację finansową pokrzywdzonych a wynikającą z ciążących zadłużeń lub koniecznością szybkiego uzyskania środków pieniężnych na prowadzone inwestycje, nabywał w ten sposób prawo własności nieruchomości po zaniżonych cenach, nieodpowiadającym wartościom rynkowym. Pożyczki udzielane przez ww. podejrzanego były bardzo wysoko oprocentowane (30 – 48 % w skali roku) i obciążone dodatkowymi kosztami. Na podstawie wyłącznie ustnych deklaracji podejrzanego, prawo własności nieruchomości miało podlegać zwrotowi po spłacie pożyczki wraz z odsetkami. Pokrzywdzeni przez kilka lat regulowali kolejne wysokie raty, nigdy nie otrzymując w zamian żadnego pokwitowania, ale z uwagi na niekorzystne warunki ustnych umów pożyczek, które zostały narzucone przez podejrzanego Artura Z., a które dodatkowo zmieniały się w trakcie spłaty, pokrzywdzeni faktycznie tracili szanse na odzyskanie swoich nieruchomości, których wartość była wielokrotnie większa od kwoty udzielonej pożyczki. W chwili obecnej przedstawione zarzuty dotyczą w sumie 4 pokrzywdzonych, a łączna wartość szkody to kwota nie mniejsza niż 14 milionów złotych.
W toku postępowania Prokuratura dokonała zabezpieczenia majątkowego na nieruchomościach podejrzanych o wartości prawie 13 mln zł w celu zabezpieczenia roszczeń pokrzywdzonych.
Śledztwo jest w toku, a sprawa ma rozwojowy charakter.
W związku z powyższym, osoby, które czują się pokrzywdzone w związku z działalnością Artura Z. proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową Warszawa – Praga w Warszawie 2 Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej.