CAF a system kontroli zarządczej – podsumowanie drugiej edycji webinarium
14.07.2022
11 lipca br. wspólnie z Ministerstwem Finansów powtórzyliśmy webinarium z 24 maja pt. „CAF – europejski model doskonalenia organizacji sektora publicznego a system kontroli zarządczej, ze szczególnym uwzględnieniem samooceny kontroli zarządczej”. Zainteresowanie udziałem w majowym spotkaniu było tak duże, że zdecydowaliśmy się na drugą edycję tego wydarzenia.
Webinarium 11 lipca otworzył Wojciech Ogiela Naczelnik Wydziału Koordynacji Kontroli Zarządczej i Audytu Wewnętrznego w Sektorze Publicznym Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów (MF).
Podobnie, jak w poprzedniej edycji, spotkanie w ramach „Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje” poprowadzili:
- Katarzyna Dudzik krajowa korespondenta CAF z Departamentu Służby Cywilnej KPRM (DSC KPRM) oraz
- Tadeusz Zawistowski ekspert CAF, współautor raportu na temat znajomości i stosowania CAF w polskiej administracji.
W wydarzeniu, mimo sezonu urlopowego, uczestniczyło ponad 360 osób. Spotkanie zostało dobrze ocenione przez jego uczestników. Prezentowane informacje spełniły oczekiwania i zwiększyły wiedzę większości z nich.
Współpraca z Ministerstwem Finansów
Współpraca pomiędzy DSC KPRM i MF została zarekomendowana przez autorów raportu z badania nt. znajomości i stosowania CAF w Polsce: Marka Jefremienko, dr Jacka Radwana, Sławomira Wysockiego i Tadeusza Zawistowskiego. Po analizie wyników badania, eksperci stwierdzili, że "(…) model CAF konkuruje z samooceną przeprowadzaną w ramach systemu kontroli zarządczej. Taki stan rzeczy z pewnością nie sprzyja zachęcaniu do stosowania modelu CAF". W związku z tym zalecili m.in., aby obie instytucje: KPRM i MF podjęły działania przypominające i promujące model CAF jako narzędzie samooceny przeprowadzanej w ramach systemu kontroli zarządczej.
W odpowiedzi na te rekomendacje, dzięki otwartości na współpracę Ministerstwa Finansów i ekspertów CAF, od lutego do lipca br. wspólnie zorganizowaliśmy 3 webinaria promujące CAF. Wzięło w nich udział blisko 1000 osób. Wszystkie spotkania zostały dobrze ocenione przez uczestników, którzy wyrazili również zainteresowanie tematem i podobnymi wydarzeniami w przyszłości.
Promujemy CAF w polskim sektorze publicznym
Dążymy do upowszechnienia informacji na temat CAF i korzyści, jakie niesie ze sobą cykliczne stosowanie modelu w drodze do ciągłego doskonalenia funkcjonowania organizacji i świadczonych przez nie usług. Współpraca DSC KPRM i MF to kolejny krok w kierunku szerokiej popularyzacji modelu CAF w Polsce. Wierzymy, że dzięki współpracy z MF i polskimi ekspertami CAF skutecznie wypromujemy model w polskim sektorze publicznym, a dzięki temu urzędy będą mogły świadomie podjąć decyzję o stosowaniu CAF.