Podstawowe informacje
Co to jest służba cywilna? Służba cywilna to przede wszystkim ludzie - członkowie korpusu służby cywilnej. Naszym zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania administracji rządowej, niezależnie od sytuacji politycznej i zmian rządów.
Podstawowe pojęcia dotyczące służby cywilnej
- Korpus służby cywilnej – pracownicy zatrudnieni na następujących stanowiskach urzędniczych: wyższych stanowiskach w służbie cywilnej, stanowiskach średniego szczebla zarządzania, stanowiskach koordynujących, samodzielnych, specjalistycznych oraz wspomagających.
- Pracownik służby cywilnej - osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej.
- Urzędnik służby cywilnej - osoba zatrudniona na podstawie mianowania, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej.
- Osoba zajmująca wyższe stanowisko w służbie cywilnej - osoba zatrudniona na podstawie powołania w służbie cywilnej.
- Członek korpusu służby cywilnej – osoba, która jest pracownikiem służby cywilnej, urzędnikiem służby cywilnej lub jest zatrudniona na wyższym stanowisku w służbie cywilnej.
Jakie są cele i zadania służby cywilnej
Budowa nowoczesnego państwa, wzrost efektywności działania jego organów i przede wszystkim zadowolenie społeczeństwa to najważniejsze cele i zadania, które mają wypełnić członkowie korpusu służby cywilnej. Zadania służby cywilnej są różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin naszego życia.
Kto jest kim w służbie cywilnej
Prezes Rady Ministrów
Jest konstytucyjnym zwierzchnikiem służby cywilnej. To właśnie premier powołuje i nadzoruje pracę szefa służby cywilnej.
Szef Służby Cywilnej
Jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach służby cywilnej. Obsługę Szefa Służby Cywilnej oraz Rady Służby Publicznej zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – przede wszystkim Departament Służby Cywilnej, a także inne departamenty (np. Departament Prawny, Departament Spraw Obywatelskich). Szef Służby Cywilnej realizuje zadania określone w ustawie przy pomocy dyrektorów generalnych urzędów.
Rada Służby Publicznej
Organ opiniodawczo-doradczy przy Prezesie Rady Ministrów. Do jej zadań należy m.in wyrażanie opinii w sprawach dotyczących służby cywilnej przedstawianych jej przez Prezesa Rady Ministrów lub Szefa Służby Cywilnej oraz z własnej inicjatywy.
Służba cywilna w liczbach
Dane pochodzą ze sprawozdań dyrektorów generalnych i kierowników urzędów. Stan na 31 grudnia 2023 roku:
- 1 741 urzędów w całej Polsce,
- 119 591 zatrudnionych[1],
- 7 647 zatrudnionych to urzędnicy służby cywilnej[2],
- 73% zatrudnionych to kobiety[3],
- 6% stanowią osoby z niepełnosprawnościami[4],
- 9 353 zł wynosi przeciętne wynagrodzenie brutto[5].
- 7 – średnia liczba kandydatów w naborach[6].
[1] Przeciętne zatrudnienie w 2023 r., w etatach.
[2] Stan na 31 grudnia 2023 r., w etatach.
[3] Stan na 31 grudnia 2023 r., w osobach.
[4] Stan na 31 grudnia 2023 r., w osobach.
[5] Przeciętne całkowite wynagrodzenie brutto wyliczono, dzieląc sumę wydatków na wszystkie składniki wynagrodzenia przez przeciętne zatrudnienie w etatach, przez 12 miesięcy.
[6] Na stanowiska, które nie są wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej.
Chcesz do nas dołączyć?
Kto może wstąpić do korpusu służby cywilnej? Zależy nam na profesjonalistach, dlatego przyszli członkowie korpusu muszą przejść procedurę kwalifikacyjną, która wyłoni najlepszych - fachowców w swoich dziedzinach, mających predyspozycje do pracy w administracji, rzetelnych, lojalnych wobec państwa i życzliwych dla obywatela.
Baza ogłoszeń o naborach i ich wynikach
Pracownikiem służby cywilnej może zostać każda osoba, która spełnia wymagania artykułu 4 ustawy, a więc:
-
jest obywatelem polskim (odstępstwa od tej zasady określa art. 5 ustawy),
-
korzysta z pełni praw publicznych,
-
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
-
posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy,
-
cieszy się nieposzlakowaną opinią.
Logo służby cywilnej
Poniżej znajdą Państwo logo służby cywilnej w różnych formatach. Mogą je Państwo użyć do swoich publikacji i materiałów.
Materiały
Logo służby cywilnej - format PNGLogo służby cywilnej-png.png 0.01MB Logo służby cywilnej - format PDF
Logo służby cywilnej-pdf.pdf 0.28MB Logo służby cywilnej - format EPS
Logo służby cywilnej-eps.eps 0.64MB