CAF eTool
CAF eTool to elektroniczne narzędzie, które wspiera użytkowników CAF w samoocenie organizacji. Pozwala ono w prosty sposób wprowadzić dane, które następnie zestawia w jednym, kompleksowym raporcie. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynają Państwo pracę z CAF, czy mają już doświadczenie, CAF eTool pomoże Państwu w szybkim i sprawnym przeprowadzeniu samooceny. CAF eTool dostępny jest bezpłatnie w polskiej wersji językowej.
Jak działa CAF eTool?
CAF eTool to interaktywna baza danych, która pozwala na zebranie w jednym miejscu ocen poszczególnych członków grupy samooceny. Dzięki CAF temu narzędziu sprawnie wprowadzą Państwo dane (w tym dowody na mocne strony organizacji i obszary do usprawnień oraz propozycje działań doskonalących), a także punktacje, w dogodnym dla Państwa tempie.
Indywidualne oceny poszczególnych członków grupy samooceny są zanonimizowane.
W ciągu pięciu dni od zakończenia samooceny, indywidualne oceny wszystkich członków grupy zostaną podsumowywane w jednym raporcie. Jest on następnie przesyłany bezpośrednio do koordynatora samooceny CAF z danego urzędu.
Raport ułatwia osiągnąć konsensusu co do wyników samooceny, a w konsekwencji – wypracować sprawozdanie z wyników całego procesu.
Korzystanie z narzędzia jest proste i intuicyjne – niezależnie od tego, czy jest się nowym czy doświadczonym użytkownikiem modelu.
Jak skorzystać z tego narzędzia?
Pierwszy krok
Aby grupa samooceny mogła skorzystać z CAF eTool, koordynator samooceny musi wypełnić formularz rejestracyjny. Formularz aplikacyjny jest dostępny na stronie CAF RC, w języku angielskim.
W formularzu koordynator CAF podaje:
- tytuł (ang.: Title, tzn. zaznacza z rozwijanej listy Mr (Pan), Ms (Pani), Dr, Prof. Dr, albo Prof.),
- imię (ang.: First name),
- nazwisko (ang.: Last name),
- kraj (ang. Country),
- sektor (ang. Sector, tzn. wybiera z rozwijanej listy np. public administration and home affairs (administracja publiczna i sprawy wewnętrzne))
- organizację (ang. Organisation),
- poziom (ang.: Level of Government, tzn. wybiera z rozwijanej listy np. regional or local level administration albo central level organization),
- swój adres e-mail (ang.: Email Address),
- planowany termin zakończenia indywidualnej oceny (ang.: What is the planned deadline for the assessment period?),
- język (ang.: Please select the language used for the assessment). W tym miejscu zaznaczenie języka polskiego gwarantuje dostęp do polskiej wersji językowej narzędzia i w konsekwencji otrzymanie polskiej wersji raportu,
- wskazuje łączna liczbę członków grupy samooceny, łacznie z koorynatorem (ang.: Indicate the number of the SAG Group members (including CAF Coordinator)),
- wybiera rodzaj punktacji (ang.: Please select the scoring method). Obecnie wybór jest ograniczony; system pozwala na zastosowanie klasycznego systemu oceny punktowej (w skali od 0 do 100), docelowo możliwe będzie zastosowanie również tzw. „dostrojonej” punktacji,
i przesyła formularz.
Drugi krok
W ciągu trzech dni roboczych przedstawiciel CAF RC, na podany w formularzu adres e-mail, przesyła:
- wewnętrzny numer identyfikacyjny organizacji przystępującej do samooceny CAF z wykorzystaniem CAF eTool,
- dodatkowe informacje i wskazówki dotyczące skutecznego korzystania z narzędzia,
- link, którego członkowie grupy samooceny CAF mogą użyć, aby uzyskać dostęp do ankiety online.
- szereg tokenów (haseł) umożliwiających zindywidualizowany dostęp do ankiety dla wszystkich członków grupy samooceny CAF.
Trzeci krok
Koordynator CAF rozsyła link i jeden z tokenów do każdego z członków grupy samooceny w organizacji. Po otrzymaniu informacji od koordynatora każdy może rozpocząć ocenę organizacji wg modelu CAF.
Czwarty krok
Po zakończeniu okresu oceny (określonego w formularzu zgłoszeniowym) zespół EIPA sporządzi zanonimizowany raport z oceny. Raport ten zostanie przekazany koordynatorowi CAF w ciągu pięciu dni roboczych od zakończenia okresu oceny.
Zachęcamy aby korzystali Państwo z CAF eTool w procesie samooceny CAF!