W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Work-life balance

Na przełomie lat 70. i 80. XX w. w krajach anglosaskich powstała metoda zarządzania czasem, która miała przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu oraz pracoholizmowi. Zauważono wówczas, że pracownicy, którzy pracują więcej i dłużej wcale nie są wydajniejsi. Wręcz przeciwnie - wraz ze zmęczeniem spadał poziom ich zaangażowania i kreatywności. Na podstawie tych obserwacji zdecydowano się ograniczyć liczbę przepracowanych przez pracownika godzin. Wtedy też pojawiły się pomysły, aby rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.

Z biegiem czasu okazało się, że nie jest tak łatwo rozgraniczyć te dwa światy. Czy tego chcemy, czy nie, nasza praca przenika się z życiem prywatnym. W pracy nie przestajemy myśleć o tym, że np. mamy chore dziecko i potrzebujemy wyjść wcześniej, żeby zdążyć na wizytę do lekarza. Wieczorem zdarza się, że układamy „w głowie” różne rozwiązania spraw służbowych lub analizujemy te minione. Przenikanie się życia zawodowego z prywatnym jest jeszcze bardziej wyraźnie w świecie mobilnych technologii. Ciągły dostęp do mediów społecznościowych czy poczty służbowej sprawia, że nigdy nie jesteśmy całkowicie w pracy lub całkowicie poza nią. I właśnie po to, żeby w tym wszystkim odnaleźć harmonię, żeby działać skutecznie i efektywnie, być zmotywowanym, potrzebne nam są narzędzia work-life balance.

Korzyści ze stosowania narzędzi WLB

Diagram przedstawia korzyści wynikające ze stosowania narzędzi WLB

Które narzędzia WLB preferują pracownicy?

Narzędzia WLB warto dostosowywać do oczekiwań i potrzeb pracowników. Przygotowaliśmy ankietę, która ułatwi takie badanie. Nie jest ono obowiązkowe. Ankietę można modyfikować i dowolnie dostosowywać do potrzeb urzędu.

Mamy prośbę, aby podzielili się Państwo wynikami badania. Dzięki tym informacjom łatwiej nam będzie planować działania w zakresie WLB w służbie cywilnej. Zbiorcze podsumowanie wyników mogą Państwo wysyłać na adres: standardyzzl@kprm.gov.pl.

Materiały

Ankieta badająca preferencje pracowników w zakresie stosowania narzędzi work-life balance
Ankieta WLB​_formularz.docx 0.07MB
Work-life balance - czy to się opłaca? (prezentacja z VII Dnia otwartego dla służby cywilnej – 2019 r.)
wlb-czy​_to​_sie​_oplaca.pdf 0.80MB
{"register":{"columns":[]}}