Czwarte spotkanie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej
23 października 2018 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po raz czwarty spotkali się członkowie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej. Przedstawiciele KPRM, ministerstw, urzędów centralnych i urzędów wojewódzkich omawiali dylematy etyczne członków korpusu służby cywilnej. Wymienili się też praktykami z zakresu budowania kultury uczciwości w urzędach.
IV spotkanie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej rozpoczął szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański. Wbrew powszechnym poglądom na temat roli doradców ds. etyki uważa on, że powołanie doradcy nie świadczy o tym, że pracownicy urzędu nie przestrzegają zasad. Wręcz przeciwnie – potwierdza to, że budują oni w swoim urzędzie kulturę uczciwości z zaangażowaniem. Minister Dowiat-Urbański wyjaśnił, ze kierownictwo urzędu wspiera w ten sposób pracowników w codziennym przestrzeganiu zasad służby cywilnej i zasad etyki korpusu służby cywilnej.
Głównym tematem spotkania była rola doradcy ds. etyki w służbie cywilnej na tle wybranych rozwiązań międzynarodowych. Uczestnicy spotkania rozmawiali o:
- sposobie wyboru doradcy ds. etyki,
- głównych zadaniach doradcy,
- wymaganiach wobec doradców ds. etyki,
- podległości w zakresie realizacji zadań doradcy ds. etyki.
Podczas warsztatów członkowie zespołu zastanawiali się, jakie są ograniczenia, jeśli chodzi o dodatkowe zatrudnienie i zarobkowanie członków korpusu. Sprawę tę rozpatrywali m.in. w kontekście właściwego rozumienia i przestrzegania zasady bezinteresowności i bezstronności. Uczestnicy spotkania wymienili się też doświadczeniami, jakie zgromadzili w ramach badania kultury uczciwości w urzędach. Dobre praktyki zaprezentowali:
- Marcin Kowalski z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu,
- Monika Dziadkowiec z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W spotkaniu uczestniczyło 70 osób z 52 urzędów.
Szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański zainicjował prace zespołu doradców ds. etyki - zatrudnionych w KPRM, ministerstwach, urzędach centralnych i urzędach wojewódzkich - w lipcu 2017 roku. Zespół ma podnosić kompetencje osób, które pełnią w urzędach funkcję doradców. Dzięki temu doradcy będą mogli profesjonalnie:
- wpierać pracowników urzędu, tak aby rozumieli oni i przestrzegali zasad służby cywilnej we właściwy sposób;
- wspierać dyrektorów generalnych w budowaniu kultury uczciwości w urzędach.