W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Diagnoza poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej – badanie

26.01.2022

Departament Służby Cywilnej KPRM podpisał umowę z Openfield Sp. z o.o. na realizację badania online. Wyniki pozwolą na analizę działań, które są podejmowane przede wszystkim przez Szefa Służby Cywilnej (SSC) i dyrektorów generalnych/kierowników urzędów - w zakresie budowy i promocji kultury uczciwości w latach 2017 – 2021. Zachęcamy do udziału w badaniu, które pomoże nam budować i wzmacniać kulturę uczciwości w korpusie.

Na obrazku znajduje się otworzony laptop. Na jego ekranie są dwie zamknięte koperty. W górnym prawym roku laptopa widzimy lupę powiększającą. Po prawo od laptopa znajduje się telefon, smartfon. Za laptopem jest zapisana kartka, a po prawo, wyżej od laptopa leci papierowy samolocik z origami.

W ramach badania wykonawca przygotuje i przeprowadzi analizę:

  1. danych zastanych (desk-research) w dokumentach, które zawierają dane i informacje kontekstowe dla diagnozy.
  2. danych, które pozyskamy w trzech badaniach jakościowych:
  • min. 30 pogłębionych wywiadów indywidualnych online członków korpusu, którzy  nie zajmują wyższych stanowisk w służbie cywilnej,
  • min. 15 pogłębionych wywiadów indywidualnych online dyrektorów generalnych/ kierowników urzędów (członków korpusu służby cywilnej),
  • 3-5 zogniskowanych wywiadów grupowych online po maksymalnie 6 członków korpusu każdy. 
  1. danych pozyskanych w jednym badaniu ilościowym, które zrealizujemy techniką internetowego wywiadu kwestionariuszowego CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) wśród minimum 1000 członków korpusu.

Wykonawca przeprowadzi rekrutację uczestników diagnozy. Wcześniej uzgodni z DSC KPRM kryteria doboru prób badawczych do każdego z badania. Zgodnie z założeniem próba badawcza ma w jak największym stopniu odzwierciedlać strukturę korpusu służby cywilnej. Eksperci Openfield Sp. z o.o. przeprowadzą wszystkie wywiady online przy zachowaniu poufności uczestników. Forma online zapewni też bezpieczeństwo w związku z trwającą pandemią COVID-19.

Wnioski z badania będą obejmować także rekomendacje działań Szefa Służby Cywilnej i dyrektorów generalnych/kierowników urzędów, którzy zatrudniają członków korpusu w obszarze objętym diagnozą na kolejne lata.

Termin i forma realizacji

Wykonawca przedstawi projekt raportu ewaluacyjnego pod koniec II kwartału 2022 r.

Raport metodologiczny umożliwi powtórzenie badania w przyszłości i uzyskanie porównywalnych danych.

Kontakt

Osoby odpowiedzialne za realizację badania udzielą Państwu wszelkich dodatkowych informacji:

  • ze strony Wykonawcy – Maciej Maj, maciej.maj@openfield.pl, tel. 77 555 91 88, w szczególności w sprawach organizacyjnych i technicznych przygotowania i przeprowadzenia badań jakościowych i ilościowych oraz
  • ze strony Departamentu Służby Cywilnej KPRM – Katarzyna Dudzik, katarzyna.dudzik@kprm.gov.pl, tel. 22 694 66 64, 0 607 490 624 oraz Krzysztof Banaś, krzysztof.banas@kprm.gov.pl, tel. 22 694 73 46, 0 607 494 676.

Wykonawca badania

Do realizacji diagnozy wyłoniliśmy firmę Openfield Sp. z o.o. w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego. Szczegółowe informacje na temat postępowania znajdą Państwo na BIP KPRM.

Więcej informacji na temat działań Szefa Służby Cywilnej w zakresie budowy kultury uczciwości w korpusie znajduje się w zakładce Etyka w urzędzie.

Zachęcamy do udziału w badaniu!

{"register":{"columns":[]}}