Dofinansowanie do wypoczynku („wczasy pod gruszą”)
Poza wynagrodzeniem za czas urlopu, pracownicy mogą otrzymywać dodatkowe dofinansowanie ich wypoczynku z funduszu socjalnego. Zasady, na jakich przyznaje się w urzędzie ten rodzaj dofinansowania, powinny zostać określone w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).
Powinny one określać m.in.:
- kto jest uprawniony do tego świadczenia,
- jaka jest jego wysokość,
- jaka jest częstotliwość wypłat świadczenia,
- ile dni nieprzerwanego urlopu pracownicy powinni wykorzystać, aby mogli otrzymać dofinansowanie do wypoczynku.
O tym, komu i w jakiej wysokości przyznać świadczenie socjalne, powinny decydować kryteria takie jak sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika. Oznacza to, że kwoty wypłacane pracownikom mogą się od siebie różnić.
Nie ma znaczenia, kiedy w danym roku pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy ani to, jak go spędzi. Może zaplanować wyjazd na wycieczkę, wyjechać gdzieś „na własną rękę”, czy zostać w domu.
Z ZFŚS mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny, inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.
W większości zakładów pracy, gdzie tworzy się ZFŚS, dofinansowanie do wypoczynku dla pracowników, ich rodzin i innych osób uprawnionych to zwykle najważniejsza pozycja w wydatkach funduszu.
Jak to wygląda w praktyce
Ewa pracuje w urzędzie. Miała bardzo pracowity pierwszy kwartał roku. Koordynowała pracę nad wieloma sprawozdaniami za poprzedni rok. Dlatego postanowiła odpocząć i w kwietniu wzięła dwutygodniowy urlop. Zdecydowała się na 5-dniową wycieczkę zagraniczną z rodziną. O takiej wycieczce marzyła od dłuższego czasu. Pozostałą część urlopu spędziła w domu i na działce. Podczas wycieczki przekroczyła kwotę, którą planowała wydać. Jednak mogła sobie na to pozwolić, ponieważ w urzędzie, w którym pracuje, pracodawca dofinansowuje wypoczynek pracowników. Aby otrzymać dopłatę do wypoczynku, trzeba wykorzystać urlop w ciągu kolejnych 14 dni kalendarzowych. Po powrocie do pracy Ewa wypełniła wniosek o dofinansowanie do wypoczynku i je otrzymała.
Korzyści dla pracodawcy
- Kształtuje swój pozytywny wizerunek jako pracodawca, który dba o zdrowie i wypoczynek pracowników.
- Może skuteczniej zarządzać i lepiej zaplanować pracę, bo pracownicy planują i wykorzystują dłuższy urlop.
- Przeciwdziała pracoholizmowi i wypaleniu zawodowemu.
- Zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników.
Korzyści dla pracownika
- Urlop kosztuje go mniej.
- Może zaplanować większy budżet, np. na wyjazd.
- Może zaplanować dłuższy urlop, dlatego dłużej wypoczywa (mniejsze ryzyko wystąpienia pracoholizmu czy wypalenia zawodowego).
Przykładowe urzędy, które wprowadziły to rozwiązanie
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach
- Komenda Powiatowa PSP w Olecku
- Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
- Okręgowy Urząd Probierczy w Warszawie
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chodzieży