EUPAN
Europejska Sieć Administracji Publicznej (ang. European Public Administration Network, EUPAN) to nieformalna sieć dyrektorów generalnych, którzy odpowiadają za administrację publiczną w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE), Komisji Europejskiej i krajach obserwatorach, współpracujących z Siecią.
Głównym celem i misją EUPAN jest współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy europejskimi administracjami publicznymi. Tematyka tej współpracy obejmuje wspólne zainteresowania i priorytety państw członkowskich i UE, przy jednoczesnym uwzględnieniu aktualnych wydarzeń i wyzwań administracji publicznych. EUPAN wspiera także rozwój wspólnych narzędzi, działań i wizji, podzielanych przez jej członków – jak np. Wspólna Metoda Oceny (Common Assessment Framework, CAF).
Główne obszary zainteresowań
Praca Sieci koncentruje się wokół dwóch głównych dziedzin:
- zarządzanie zasobami ludzkimi i rozwój organizacyjny oraz
- innowacje w zakresie świadczenia usług.
Dodatkowo EUPAN pozostaje otwarta na inne obszary funkcjonowania administracji publicznej, takie jak:
- wdrażanie reform administracji publicznej,
- koncepcja otwartego rządu (open government),
- e-government itp.
Dokumenty strategiczne Sieci
Kierunek prac EUPAN określają dwa główne dokumenty:
- Dokument strategiczny (strategy paper): określa priorytetowe obszary działania Sieci, ustalane raz na okres 3 lat. Priorytety dotyczą okresu przewodnictwa w sumie sześciu prezydencji.
- Program (rolling programme): określa konkretne działania, planowane do realizacji w 18-miesięcznej perspektywie trzech następujących po sobie prezydencji (obecnej i dwóch najbliższych). Jest aktualizowany co pół roku.
Struktura
EUPAN funkcjonuje na trzech poziomach:
- roboczym (eksperci i praktycy administracji, którzy zajmują się tematyką prac Sieci. Polskę w pracach Sieci reprezentują pracownicy Departamentu Służby Cywilnej KPRM);
- zarządczym (dyrektorzy generalni odpowiedzialni za administrację publiczną / służbę cywilną – Szef Służby Cywilnej);
- politycznym (ministrowie odpowiedzialni za administrację publiczną / służbę cywilną – Szef Służby Cywilnej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji).
Zasady współpracy
Podstawowe zasady i cechy, które charakteryzują współpracę EUPAN, to m. in.:
- nieformalność,
- elastyczność,
- przejrzystość,
- konsensus.