W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gdzie szukać porad i narzędzi?

Rozstrzygnięcia Rady Języka Polskiego

Rada Języka Polskiego (RJP) to instytucja, która:

  • rozstrzyga wątpliwości językowe,

  • ustala zasady ortografii i interpunkcji języka polskiego,

  • przedstawia Sejmowi i Senatowi RP sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego.

Rada działa przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Słowniki

Narzędzia

Zrozumiałość tekstów urzędowych łączy się z efektywnością usług publicznych. Czy wiesz, że zrozumiałość i trudność tekstu można zmierzyć? Sprawdź, jakie to proste! Naucz się pisać w przystępny sposób!

  1. kurs e-learningowy „Tworzenie komunikatów pisemnych zrozumiałych i dopasowanych do odbiorcy” to narzędzie, które łączy teorię i praktykę. Pomoże ci ono poprawić swój warsztat i nauczy cię, jak pisać proste komunikaty. Kurs zajmuje około 2 godzin i kończy się testem. Jeśli go zaliczysz i uzyskasz wynik co najmniej 80%, otrzymasz certyfikat. Zaloguj się w systemie e-learningowym służby cywilnej:

  • poznaj zasady posługiwania się prostą polszczyzną,

  • uzyskaj dostęp do ćwiczeń redakcyjnych,

  • skorzystaj ze słownika pojęć.

Kurs e-learningowy „Tworzenie komunikatów pisemnych zrozumiałych i dopasowanych do odbiorcy” opracowali w 2017 r. językoznawcy z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego na podstawie szkolenia centralnego pod tą samą nazwą. Eksperci z Wrocławia przeprowadzili je w 2016 roku.

  1. vlog "Prosto i kropka" to cykl 10 krótkich filmów o prostej komunikacji. Każdy z 10 odcinków trwa około 10 minut. Filmy powstały w ramach kampanii edukacyjnej dla urzędników. Obejrzyj vloga! Dowiedz się:

  • dlaczego warto upraszczać język urzędowy i jak to robić,

  • jak napisać prostym językiem pismo, e-maila, ogłoszenie i informację na stronę internetową,

  • jak tworzyć efektywne tabele, wykresy i prezentacje multimedialne.

Wiedza ta jest uniwersalna i możesz ją wykorzystywać w swojej codziennej pracy, nawet jeśli nie zajmujesz się Funduszami Europejskimi.

Kampanię realizuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wspólnie z Krajową Szkołą Administracji Publicznej i Pracownią Prostej Polszczyzny z Uniwersytetu Wrocławskiego.

  1. aplikacja Jasnopis – narzędzie do mierzenia zrozumiałości polskich tekstów. Ten program komputerowy pomaga ocenić, czy tekst jest trudny pod względem językowym. Poziom trudności jest mierzony w skali 1-7. Program opracowali, w wersji podstawowej i zaawansowanej, naukowcy z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

  2. Logios do zabawy (następca FOG-PL) to aplikacja do analizy języka. Narzędzie bada około 30 cech stylu języka. Cztery supermiary, które wykorzystuje do tego, by zmierzyć przystępność tekstu, to PLI, FOG, MGŁA i DART. Logios sp. z o.o. udostępnia aplikację bezpłatnie, w pełnej wersji.

Teksty, które tworzymy w urzędach to teksty użytkowe. Rada Języka Polskiego zaleca, by takie teksty były zrozumiałe dla absolwentów gimnazjum i osób o wykształceniu ponadgimnazjalnym (wartość FOG=9-10).

{"register":{"columns":[]}}