W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Globalne Forum OECD ds. Uczciwości i Zwalczania Korupcji

28.03.2022

30 marca rozpocznie się trzydniowe Globalne Forum OECD ds. Uczciwości i Zwalczania Korupcji. Jego uczestnicy dyskutować będą o nowych wyzwaniach w sferze uczciwości w życiu publicznym, które przyniósł kryzys zdrowotny, gospodarczy i społeczny wywołany przez pandemię COVID-19.

Logo Globalnego Forum OECD ds. Uczciwości i Zwalczania Korupcji

Zagadnienia uczciwości w życiu publicznym i zwalczania korupcji stały się priorytetowe w zarządzaniu jak nigdy dotąd. Kryzys COVID-19 doprowadził bowiem m.in. do obniżenia poziomu zaufania publicznego na całym świecie. Globalne Forum OECD ds. Uczciwości i Zwalczania Korupcji zgromadzi twórców polityk publicznych, aby omówili, w jaki sposób rządy, biznes i społeczeństwo obywatelskie mogą sprostać tym nowym wyzwaniom.  

Forum rozpocznie się 30 marca o godz. 13.00 sesją otwarcia, w której uczestniczyć będą m.in. Mathias Cormann, Sekretarz Generalny OECD, Delia Matilde Ferreira Rubio, Prezes Transparency International oraz Vera Jourová, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Forum potrwa do 1 kwietnia, a w jego trakcie odbędą się m.in. sesje:

  • Wzmocnienie politycznej uczciwości. Podczas tej sesji uczestnicy zbadają, jak osiągnąć konsensus w sprawie kluczowych standardów zachowania wybieranych i mianowanych wysokich urzędników publicznych oraz jak najlepiej zapewnić wdrożenie i nadzór nad przestrzeganiem tych standardów.
  • Rekomendacja OECD dotycząca przeciwdziałania przekupstwom z 2021 r.: Postępy w walce z przekupstwem międzynarodowym. Rekomendacja stanowi najnowszy dodatek do zestawu narzędzi OECD do zwalczania korupcji międzynarodowej, integrując wnioski wyciągnięte z ostatnich 10 lat wdrażania Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa. Ta sesja koncentrować się będzie na odpowiedzialności rządów, biznesu i obywateli za wkład w walkę z przekupstwem międzynarodowym oraz na tym, jak znowelizowana Rekomendacja Antykorupcyjna może wspierać te wysiłki.
  • Zagrożenia dla zdrowia, bezpieczeństwa i niskie standardy pracy: szkodliwy wpływ nielegalnego handlu na uczciwość i zaufanie publiczne. Podczas tej sesji omówione zostaną dowody na negatywny wpływ nielegalnego handlu na zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko, a także wykorzystywanie pracy przymusowej w nielegalnych działaniach rynkowych, które hamują budowę globalnego dobrobytu, obniżają bezpieczeństwo gospodarcze oraz utrudniają innowacyjność i konkurencyjność.

W pozostałych sesjach poruszane będą także kwestie uczciwości i walki z korupcją w kontekście inwestycji strukturalnych, roli dziennikarstwa śledczego, finansów i audytu wewnętrznego, sektora energii odnawialnej, wniosków z czasu pandemii, łańcuchów dostaw krytycznych minerałów, edukacji w zakresie etyki i uczciwości, podatków i sądownictwa.

Sesje odbywać się będą w języku angielskim, a w trakcie niektórych z nich organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język francuski. Zapraszamy Państwa do zapoznania się ze szczegółami dot. programu Forum oraz do rejestracji i udziału w poszczególnych sesjach. Zapis niektórych sesji dostępny będzie na stronach Forum także po jego zakończeniu.

{"register":{"columns":[]}}