W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak chronić sygnalistów? Relacja z webinarium OECD

25.05.2020

W piątek, 22 maja, odbyło się trzecie z serii webinariów poświęconych antykorupcji i uczciwości w czasie pandemii COVID-19. Spotkanie dotyczyło tego, w jaki sposób zachęcać pracowników do zgłaszania nieprawidłowości i chronić ich przed ewentualnym odwetem. Poprowadziła je Mathilde Mesnard z Dyrektoriatu ds. Finansów i Przedsiębiorstw OECD.

Logo forum OECD dot antykorupcji

Szeregowi pracownicy zazwyczaj jako pierwsi zauważają nadużycia w miejscu pracy. Upoważnienie ich do zabierania głosu, bez obawy przed negatywnymi konsekwencjami, może pomóc władzom zarówno w wykrywaniu nieprawidłowości, jak i w przeciwdziałaniu im. Dotyczy to zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Skuteczna ochrona sygnalistów została uznana przez OECD za główny priorytet polityki antykorupcyjnej.

Jako kluczowe dla zachęcenie pracowników do zgłaszania nieprawidłowości, uczestnicy webinarium uznali:

  • Powstanie ram prawnych, konkretnie określających rolę sygnalisty;
  • Przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla społeczeństwa;
  • Stworzenie narzędzi umożliwiających proste i bezpieczne zgłaszanie nieprawidłowości;
  • Wsparcie ze strony kierownictwa.

Pełna relacja ze spotkania dostępna na stronie OECD. Również na tej stronie znajdą Państwo materiały, które dotyczą ochrony sygnalistów.

Seria webinariów to wynik odwołania w marcu Światowego Forum Uczciwości i Antykorupcji (ang. OECD Global Anti-Corruption & Integrity Forum). Wydarzenie odbywa się co roku, w siedzibie głównej OECD w Paryżu. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnej formy spotkania z powodu pandemii COVID-19. W zamian zorganizowane zostały sesje online.

{"register":{"columns":[]}}