Konferencja Europejskiego Trybunału Obrachunkowego na temat etyki i uczciwości w administracji publicznej
05.10.2020
22 września odbyła się konferencja poświęcona etyce i uczciwości w administracji publicznej, której organizatorem był Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO). Jej celem była dyskusja na temat polityki etycznej instytucji unijnych i jej związku z zaufaniem społecznym w UE. Konferencja była podzielona na dwie sesje tematyczne: Międzynarodowe spojrzenie na etykę w administracji publicznej i Zmiany w dziedzinie uczciwości w administracji publicznej UE.
W pierwszej sesji udział wzięli przedstawiciele środowisk akademickich, wiodących organizacji pozarządowych, OECD oraz instytucji europejskich. Wśród niech min. Ursula Wellen, kierownik ds. etyki, OECD oraz Tytti Yli-Viikari, audytor generalny Finlandii.
Uczestnicy dyskusji podkreślali, że zbyt wiele zasad i zbyt duża kontrola nie przyczyniają się do wzmocnienia kultury uczciwości. Kluczem do budowania systemu etycznego jest świadomość społecznie akceptowanych norm wśród pracowników, zaś zrozumienie i akceptacja tych norm prowadzi do ich przestrzegania. Dlatego istotne jest podjęcie dyskusji na ten temat, która będzie angażować wszystkich pracowników.
Panelistami drugiej sesji byli m.in. przedstawiciele instytucji unijnych oraz sekretarz generalna Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Marjut Falkstedt. Dyskusja dotyczyła zagadnienia kultury uczciwości w instytucjach UE. Jako punkt wyjścia Mihalis Kozlovs, członek ETO wymienił problemy, z jakimi borykają się instytucje UE, a wśród nich:
- brak jednolitej strategii dot. kultury uczciwości w administracji unijnej,
- brak sformalizowanych kryteriów i procedur dot. kwestii etyki,
- ograniczona kontrola deklaracji majątkowych urzędników unijnych.
Ponadto, jako element utrudniający powstanie jednolitego systemu etycznego, paneliści wskazali wielokulturowość administracji UE.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele polskiego Zespołu Doradców ds. Etyki w Służbie Cywilnej.
Pełna relacja z konferencji jest dostępna na stronie internetowej.
Konferencja stanowiła kontynuację dyskusji związanej ze specjalnym sprawozdaniem ETO pt. „Ramy etyczne kontrolowanych instytucji UE: możliwości poprawy”.