Międzynarodowa Konferencja Użytkowników CAF w Pradze
21.10.2022
19 października w Pradze odbyła się Konferencja Użytkowników CAF (ang. CAF Users’ Conference). Wydarzenie zorganizowała Republika Czeska, która w tym półroczu sprawuje Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej a tym samym kieruje pracami Europejskiej Sieci Administracji Publicznej (ang. European Public Administration Network, EUPAN). W spotkaniu polskie doświadczenia związane z zastosowaniem modelu CAF zaprezentowała dr inż. Agnieszka Tomaszewska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
O czym rozmawialiśmy?
Spotkanie było poświęcone wymianie doświadczeń i dobrych praktyk związanych z zarządzaniem jakością w administracji. Otworzył je David Sláma, Wiceminister Administracji Publicznej i e-Administracji.
Następnie przedstawiciele administracji Republiki Czeskiej omówili m.in. o tym:
- jak wygląda wdrażanie systemów zarządzania jakością w czeskiej centralnej administracji państwowej,
- na czym polega wsparcie zarządzania jakością w urzędach miejskich i regionalnych, w tym m. in. inicjatywę przyznawania Nagrody Jakości oraz
- jakie innowacje zostały zastosowane w czeskiej administracji publicznej.
Wymiana dobrych praktyk
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń organizacji, które zastosowały CAF do samooceny funkcjonowania organizacji, dzięki czemu zidentyfikowały obszary do usprawnień, wdrożyły działania doskonalące i osiągnęły pozytywne rezultaty.
Dobre praktyki wdrożone dzięki CAF zaprezentowali:
- Petra Kuncová (Czechy): „Zarządzanie jakością w Czeskim Urzędzie Statystycznym”,
- Helfried Ogrisek (Austria): „Podbój raju CAF lub 7 niezbędnych szczytów przywództwa - spostrzeżenia dotyczące wdrażania CAF w administracji państwowej Styrii (Austria)”,
- Antonina Pennacchio i Italo Benedini (Włochy) "Jak przeprowadzić SA i proces doskonalenia z CAF w małych organizacjach terytorialnych”,
- Eva Sejrek-Tunke i Martina Reumann (Austria): „Resilience z CAF - filar siły w czasie burzliwej pogody”,
- Agnieszka Tomaszewska (Polska): “Innowacje sektora publicznego - najlepsze praktyki polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska”,
- Isabelle Verschueren (Belgia): “CAF – PEF – Doświadczenia z Belgii”,
- Matija Vilfan (Austria): „Razem jako jeden – CAF w eu-LISA”.
Doświadczenia MKiŚ
Reprezentująca Polskę dr inż. Agnieszka Tomaszewska Pełnomocnik ds. Zarządzania Środowiskowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaprezentowała m.in. dobre praktyki wdrożone w efekcie samooceny organizacji z wykorzystaniem modelu CAF w 2021 roku. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Słuchacze zadali wiele pytań dotyczących m.in. tego:
- jak wyglądało zastosowanie CAF w tak dużej organizacji, jak ministerstwo?
- jakie korzyści były bezpośrednim efektem zastosowania CAF w ministerstwie?
- jak wyglądała relacja między stosowanym wcześniej w ministerstwie Systemem Zarządzania i Audytu (ang. Eco-Management and Audit Scheme, EMAS) a CAF?
Efekty zastosowania CAF w MKiŚ, zaangażowanie kierownictwa w realizację działań doskonalących, a tym samym w proces ciągłego doskonalenia funkcjonowania organizacji i jakości świadczonych usług, docenili również współorganizatorzy konferencji - przedstawiciele Europejskiego Centrum Zasobów CAF (ang. European CAF Resourse Centre, CAF RC) przy Europejskim Instytucie Administracji Publicznej (European Institute of Public Administration, EIPA) w Maastricht. Pani dr Tomaszewska została zaproszona do publikacji opisu doświadczeń ministerstwa w międzynawowej bazie dobrych praktyk na stronie CAF RC.
Gratulujemy kierownictwu i pracownikom MKiŚ wytrwałości i konsekwencji w doskonaleniu organizacji. Życzymy dalszych sukcesów z CAF!
Więcej informacji o samoocenie CAF w MKiŚ można znaleźć w Aktualnościach/CAF.
Kto wziął udział w konferencji?
W konferencji wzięli udział przedstawiciele administracji czeskiej, min. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Krajowi Korespondenci CAF, eksperci CAF, a także przedstawiciele organizacji publicznych z krajów UE i instytucji unijnych.