W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O dyrektywie ws. ochrony sygnalistów z doradcami ds. etyki w służby cywilnej

30.06.2021

Dziś odbyło się ostatnie z trzech czerwcowych webinariów na temat dyrektywy Parlamentu i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. dotyczącej ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej. Spotkania poświęcone tzw. dyrektywie o ochronie sygnalistów (ang. whistleblower) poprowadził Sławomir Śnieżko, prezes Akademii Antykorupcyjnej.

Grafika wektorowa przedstawiająca gwizdek

Uczestnicy webinarium mieli okazję pogłębić wiedzę na temat konkretnych rozwiązań przyjętych w dyrektywie, w zakresie m.in.:

  • kim jest sygnalista i kto może nim być?
  • jakie zadania stoją przed każdą instytucją publiczną, w związku z koniecznością wdrożenia dyrektywy do polskiego porządku prawnego?
  • jakie są obowiązkowe kanały zgłoszeń i na czym polegają tzw. „działania następcze”?
  • za jakie działania instytucja (jej kierownictwo) może ponieść odpowiedzialność?
  • jakie korzyści daje instytucji opracowanie procedur i wdrożenie wewnętrznych kanałów zgłoszeniowych?

Webinarium było też okazją do odświeżenia wiedzy na temat Wytycznych antykorupcyjnych dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF. Zgodnie z dokumentem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, kierownictwo instytucji może zaangażować się w przeciwdziałanie korupcji poprzez m.in. wdrożenie systemu zgłaszania przez pracowników informacji o nieprawidłowościach oraz objęciu sygnalistów niezbędną ochroną.

Spotkania były adresowane do członków zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej z KPRM, ministerstw, urzędów centralnych i urzędów wojewódzkich. W sumie uczestniczyło w nich blisko 100 osób. Zorganizowaliśmy je z inicjatywy Akademii Antykorupcyjnej, która w ten sposób wspiera instytucje publiczne w przygotowaniu do wdrożenia wewnętrznych procedur, zgodnych z dyrektorową unijną. Dziękujemy za tę inicjatywę!

Detektywa o ochrony sygnalistów

Unijna dyrektywa nakłada m.in. na instytucje publiczne szereg nowych obowiązków związanych z ochroną sygnalistów, w tym m.in.:

  • utworzenie wewnętrznych, poufnych i bezpiecznych kanałów przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów,
  • wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za organizację systemu sygnalistów
  • prowadzenie rejestru zgłoszeń,
  • przekazywanie sygnaliście informacji zwrotnych, zarówno o przyjęciu zgłoszenia, jak i o podjętych w związku z nim działaniach, mających na celu jego wyjaśnienie,
  • zapewnienie ochrony sygnalistom.

Czas na transpozycję dyrektywy do krajowego porządku prawnego mija 17 grudnia tego roku.

Prace nad projektem polskiej ustawy prowadzi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

{"register":{"columns":[]}}