O prostym języku w służbie cywilnej na Kongresie Efektywnej Komunikacji
30.10.2024
Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się druga edycja Kongresu Efektywnej Komunikacji. Wydarzenie to gromadzi osoby, które zawodowo zajmują się prostym językiem, efektywnością komunikacji i dostępnością informacyjno-komunikacyjną. Od początku jego istnienia korpus służby cywilnej wspiera Kongres. Podobnie jak w ubiegłym roku szefowa służby cywilnej objęła honorowy patronat nad tym wydarzeniem.
Podczas debat, wystąpień i warsztatów uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania prostego języka w różnych branżach. Eksperci mówili o wypracowanych w swoich instytucjach dobrych praktykach ale też zwracali uwagę na bariery i wyzwania, z jakimi mierzą się jako inicjatorzy zmian w komunikacji.
W trakcie porannej debaty Anita Noskowska-Piątkowska, szefowa służby cywilnej, odpowiedziała m.in. na pytanie, z jakimi wyzwaniami mierzy się w swojej organizacji przy upraszczaniu języka. Stwierdziła, że:
Ponad 119 tysięcy członków korpusu służby cywilnej w różnych urzędach w całej Polsce sprawia, że wyzwanie jest ogromne. W takich warunkach zmiana nawyków językowych i komunikacyjnych jest zadaniem dla superbohaterów i superbohaterek. Jest też wyzwaniem na lata, ponieważ zmiany te zachodzą powoli i wymagają konsekwentnej edukacji. Dla mnie w tym procesie istotna jest racjonalność. Chcemy wprowadzać prosty język tam, gdzie jest to możliwe. Najprędzej w tych obszarach, gdzie pracownicy urzędów mają bezpośredni kontakt z klientami. Największym sukcesem jest dla nas właśnie zadowolenie klientów. Przykładem korzystnych zmian w komunikacji są aktualne reformy w Krajowej Administracji Skarbowej, gdzie pracuje ponad 40 tysięcy członków korpusu służby cywilnej.
Podobnie jak w ubiegłym roku w wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele sektora prywatnego, organizacji pozarządowych (NGO), jak również liczne grono członków i członkiń korpusu służby cywilnej. W trakcie tegorocznej edycji m.in.:
- zastępca dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej KPRM Maciej Kmita opowiedział, jak mówić o seniorach i do seniorów, zachowując szacunek do odbiorcy i wzmacniając jego podmiotowość;
- radca w Departamencie Przygotowania i Sprawowania Przewodnictwa w Radzie UE KPRM Szymon Zawiłło przedstawił, jak wygląda koordynacja komunikacji w obrębie całej administracji, w kontekście nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Pierwszy dzień Kongresu podsumował m.in. Kamil Rodzik, zastępca dyrektora Departamentu Służby Cywilnej KPRM. Podkreślił on, że:
Wdrażanie prostego języka wymaga konsekwentnego, wieloaspektowego działania. Szczególnie, że w administracji rządowej mamy do czynienia z rozbudowanymi i rozproszonymi strukturami. Nasze wysiłki zmierzają głównie w stronę uświadamiania, motywowania, mobilizowania osób zarządzających. Ostatecznie to od nich zależy kierunek działań i to, czy powstaną np. przepisy odgórnie regulujące zasady stosowania prostego języka. Staramy się edukować, lobbować i przekonywać o korzyściach, jakie wynikają z upraszczania języka. Z mojej perspektywy nowa jakość komunikacji, to bardziej kwestia zmiany świadomości niż ustaw.
Kongres Efektywnej Komunikacji trwa – dziś jego uczestnicy biorą udział w warsztatach. Dzięki nim dowiedzą się m.in. jak pisać teksty proste i przyjazne użytkownikom lub jak patrzeć na treść z perspektywy sytuacji komunikacyjnej.
Jeden z warsztatów poprowadzi przedstawicielka korpusu służby cywilnej – Agnieszka Palenik z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Na jej szkoleniu uczestnicy dowiedzą się, jak zadbać o dostępność w firmie lub instytucji, m.in. przez poprawne konstruowanie tekstów alternatywnych i publikacji elektronicznych.
Relacje z wydarzeń, w których bierzemy udział, mogą Państwo śledzić w naszych mediach społecznościowych - na LinkedIn oraz na Instagramie.
O Kongresie
Kongres Efektywnej Komunikacji to druga edycja ogólnopolskiego i międzysektorowego wydarzenia dla osób, które interesują się prostym językiem, efektywnością komunikacji oraz dostępnością informacyjno-komunikacyjną. Kongres zorganizowała Fundacja Języka Polskiego przy wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami są Alior Bank, mBank i PKO Bank Polski. Patronat honorowy nad imprezą objęła szefowa służby cywilnej a także:
- Krajowa Administracja Skarbowa,
- Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN,
- Związek Banków Polskich,
- Polska Izba Ubezpieczeń,
- Polskie Stowarzyszenie Public Relations,
- Konfederacja Lewiatan oraz stowarzyszenie „Otwórzmy przed Nimi życie”.
Patronami medialnymi zostali: Polskie Radio Program I „Jedynka” oraz portal internetowy KarierawFinansach.pl