W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 100-lecia służby cywilnej w Lublinie

22.06.2022

20 czerwca szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański uczestniczył w uroczystościach 100-lecia służby cywilnej w Lublinie. Na początku spotkania wojewoda lubelski Lech Sprawka otworzył wystawę ,,Służba Cywilna. Wczoraj i Dziś”.

Na zdjęciu znajdują się elegancko ubrani urzędnicy - około 20 osób, panowie w garniturach, panie w żakietach. Na pierwszym planie znajdują się krzewy czerwonych i białych róż. Za ludźmi znajdują się plansze z plakatami. Widać, że jest słoneczny dzień, kilka osób ma założone okulary przeciwsłoneczne.

Uroczystości rozpoczęły się na Placu Litewskim w Lublinie, gdzie wojewoda lubelski Lech Sprawka otworzył wystawę ,,Służba Cywilna. Wczoraj i Dziś”. Przygotował ją Lubelski Urząd Wojewódzki we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie. Część udostępnionych na wystawie zdjęć zostało przekazanych przez jednostki administracji zespolonej.

„To piękny jubileusz rocznicy ustawy z 1922 r., która w uporządkowany sposób regulowała funkcjonowanie administracji publicznej w II RP, w niezmiernie trudnych warunkach organizacyjnych. Było to rozpoczęcie funkcjonowania państwa złożonego z trzech różnych struktur państwowych – wielkie wyzwanie, które zostało znakomicie zrealizowane przez służbę cywilną II RP” – podkreślił wojewoda lubelski.

Szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański zaznaczył, że służba cywilna to 118 tysięcy pracowników: ministerstw, urzędów centralnych, urzędów wojewódzkich, ale także urzędów terenowych, służb, inspekcji i straży, rozsianych po całym kraju.

„Kiedy przed rokiem rozpoczynaliśmy przygotowania do obchodów stulecia służby cywilnej w Polsce, moim zamierzeniem było włączenie do działań rocznicowych jak największej liczby urzędów z całego kraju i jak najszerszego grona ich pracowników. Bowiem właśnie administracja terenowa jest bliżej ludzi, bliżej obywateli niż ministerstwa i urzędy centralne ulokowane (z nielicznymi wyjątkami) w odległej niekiedy Warszawie. zależało mi na pobudzeniu aktywności regionalnych i lokalnych urzędów i zachęceniu ich do podejmowania różnych inicjatyw w zakresie promocji i popularyzacji idei służby cywilnej wśród miejscowych społeczności. Administracja województwa lubelskiego w pełni wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom” – dodał szef służby cywilnej.

Medale za Długoletnią Służbę i „Za zasługi dla obronności kraju”

W Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik wraz z szefem służby cywilnej Dobrosławem Dowiatem-Urbańskim i dyrektorem generalnym LUW w Lublinie Agatą Grulą wręczyli odznaczenia państwowe i resortowe pracownikom:

  • Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego,
  • jednostek administracji zespolonej w województwie lubelskim.

„Cieszę się, że możemy spotkać się i wspólnie celebrować istnienie i funkcjonowanie służby cywilnej w Polsce oraz podziękować osobom szczególnie zasłużonym w jej budowaniu. Chciałabym wyrazić swoją radość, że jubileusz 100-lecia służby cywilnej świętujemy wspólnie z pracownikami jednostek administracji zespolonej i przedstawicielami innych instytucji, w których pracują członkowie korpusu służby cywilnej” – powiedziała Agata Grula, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Następnie podziękowała pracownikom administracji rządowej za solidną pracę na każdym ze stanowisk oraz dzielenie się swoimi talentami, umiejętnościami i wiedzą.

Szef służby cywilnej podziękował także LUW za realizację dodatkowych zadań związanych z pomocą dla uchodźców z Ukrainy.

Wystawę ,,Służba Cywilna. Wczoraj i Dziś” na Placu Litewskim mogą Państwo oglądać do 6 lipca, a później w formie elektronicznej na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie. Już dziś możecie ją Państwo obejrzeć w naszej galerii na stronie 100-lecia służby cywilnej.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}