W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obsługa osób ze szczególnymi potrzebami w urzędach - relacja z warsztatów dla zespołów projektowych

14.04.2023

12 i 13 kwietnia odbyły się warsztaty w ramach projektu „Procedury bez barier”, współfinansowanego ze środków UE. Dotyczyły one obsługi klienta pod kątem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Miały na celu przygotować urzędy do przeglądu procedur i zaplanowanych działań doradczych.

Logo projektu Procedury Bez Barier - kolorowe kwadraty ułożone w poziomie. Na każdym kwadracie prosta grafika - ludzik, kartka papieru, koło zębate, znacznik "zrobione"

W trakcie dwóch dni uczestnicy poznali zakładany przebieg projektu, harmonogram oraz możliwe do wdrożenia dobre praktyki z I edycji projektu. Konsultowali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych i wzięli udział w zajęciach praktycznych.

W trakcie sesji symulacyjnych uczestnicy mogli też doświadczyć niepełnosprawności – jak to jest poruszać się na wózku lub z laską dla niewidomych. Dzięki temu mogli przekonać się, na jakie bariery napotykają osoby ze szczególnymi potrzebami, zarówno w zamkniętych przestrzeniach jak budynki urzędów, jak i w ich otoczeniu.

Uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z internetowymi narzędziami, z których korzystają koordynatorzy i koordynatorki ds. dostępności. Pomagają one przygotować im deklarację dostępności oraz plan działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele urzędów z całej Polski:

  • urzędów skarbowych,
  • izb administracji skarbowej,
  • archiwów państwowych,
  • powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego,
  • urzędów statystycznych,
  • okręgowych urzędów miar,
  • wojewódzkich urzędów ochrony zabytków. 

Kontakt

Wykonawcą drugiej edycji projektu jest Polski Instytut Rozwoju. Kontakt do wykonawcy w sprawach związanych z organizacją warsztatów, terminów wizyt w urzędach, przeglądów procedur i działań doradczych:

•       tel.: 668-588-791 lub 536-237-684

•       e-mail: procedurybezbarier@pir.pl

Realizacja projektu wpisuje się w działania zaplanowane w rządowym Programie Dostępność Plus.

Więcej o „Procedurach bez barier” mogą Państwo przeczytać w Serwisie Służby Cywilnej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}