Okrągły stół liderów służb publicznych OECD
16.05.2024
14 maja w Paryżu przedstawiciele 35 krajów z całego świata uczestniczyli w spotkaniu liderów służb publicznych. Obrady w ramach prac Grupy Roboczej do spraw Zatrudnienia i Zarządzania w Sektorze Publicznym (PEM) przygotowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W wydarzeniu wzięła udział szefowa służby cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska.
Motywem przewodnim dyskusji były wyzwania i szanse dla służb publicznych w najbliższych latach.
Program „Okrągły stół liderów służb publicznych” obejmował cztery zasadnicze części:
- wysocy urzędnicy służby publicznej – refleksje na temat zmiany i misji służby publicznej. Uczestnicy rozmawiali o możliwościach liderów, aby przystosowali się do szybkich zmian i kształtowali bardziej odporne i skuteczne organizacje publiczne;
- służba publiczna na niepewną przyszłość – tempo i skala zmian w służbie publicznej wymaga od urzędników wyższego szczebla, aby przygotowali swoje organizacje na złożony i stale zmieniający się świat pracy.
- optymalizacja rządów pod kątem możliwości i wydajności – liderzy wyższego szczebla są odpowiedzialni za kierowanie transformacją, aby zapewnić spójne możliwości i wydajność, a także dostosować zasoby, systemy, narzędzia i procesy.
- przywództwo w procesie transformacji – podsumowanie spotkania i dyskusja nad wizją przywództwa, która jest potrzebna, aby osiągnąć ogólnosystemową transformację w przyszłości.
Uczestnicy rozmawiali takze o szansach i zagrożeniach, które są związane z rozwojem sztucznej inteligencji (AI). Podkreślali możliwości (a wcześniej czy później – konieczność), aby:
- zastosować rozwiązania AI np. w postaci chatbotów i awatarów,
- wspomagać usługi publiczne w funkcjach i zadaniach związanych z oceną i rozpatrywaniem wniosków, akt spraw oraz roszczeń dotyczących usług rządowych i programów finansowania,
- wspomagać decyzje, które dotyczą egzekwowania przepisów.
Daniel Gerson z sekretariatu PEM zwrócił uwagę na wymiar ludzki (HR) kwestii AI – jak pozyskać i utrzymać specjalistów AI oraz pracowników, którzy będą stosować te rozwiązania.
Więcej informacji o pracach PEM znajdą Państwo na anglojęzycznych stronach OECD.