W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ósme spotkanie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej

16 grudnia 2020 roku odbyło się kolejne już spotkanie zespołu doradców w formule online. Głównym tematem rozmów były wybrane aspekty postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej w kontekście naruszenia zasad służby cywilnej i zasad etyki korpusu służby cywilnej. Dyskusję na ten temat zainicjowało wystąpienie dyrektor Departamentu Służby Cywilnej Barbary Haładyj.

Slajd tytułowy - na slajdu napis "8. spotkanie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej" oraz data - 16.12.2020 r. W prawym górnym rogu logo służby cywilnej.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Barbara Haładyj. W swoim wystąpieniu podkreśliła rolę doradcy ds. etyki w budowaniu i promocji kultury uczciwości w organizacji. Szczególnie istotną również ze względu trwającą pandemię COVID-19 i wyzwania, jakie nowa rzeczywistość stawia przed członkami korpusu. W trakcie swojego wystąpienia nt. postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej dyrektor Barbara Haładyj zwróciła uwagę na najczęstsze przewinienia dyscyplinarne w służbie cywilnej, w tym m.in.: 

  • naruszenie przepisów (powszechnych i wewnętrznych) np. spóźnienia do pracy,
  • nierzetelność i nieterminowość,
  • niegodne zachowanie,
  • nieterminowość w składaniu oświadczeń majątkowych.

Są to przykłady naruszeń obowiązków członka korpusu, które stanowią jednocześnie naruszenie zasad służby cywilnej i zasad etyki korpusu. Zgodnie z tegorocznym sprawozdaniem Szefa Służby Cywilnej – kwestie naruszania zasad były przedmiotem zdecydowanej większości postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych.

Dobre praktyki

Ważnym tematem spotkania były też przykłady rozwiązań w zakresie współpracy doradców ds. etyki:

  • Marcin Kowalski, doradca ds. etyki w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu (WUW w Poznaniu), przybliżył uczestnikom spotkania współpracę z jednostkami podległymi i nadzorowanymi w zakresie promowania standardów etycznych oraz kultury uczciwości w WUW w Poznaniu.
  • Maciej Łaciński, doradca ds. etyki w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił 17 – osobowy zespół doradców w GDDKiA, którzy pełnią swoją funkcję w każdym z 16 oddziałów terenowych urzędu oraz w centrali GDDKiA  w Warszawie.

Zasady współpracy z sukcesem wdrożono w WUW w Poznaniu i GDDKiA. Te modele mogą być cennym źródłem inspiracji i rozwiązaniem dla dyrektorów generalnych/ kierowników innych urzędów, którzy chcą zapewnić wsparcie w sytuacji etycznie wątpliwej lub trudnej wszystkim członkom korpusu służby cywilnej w swoich urzędach a także urzędach podległych i nadzorowanych.

Powołanie zespołu zadaniowego

W trzeciej części spotkania Katarzyna Dudzik, koordynator zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej, potwierdziła powołanie zespołu zdaniowego ds. opracowania projektu wytycznych dla członków korpusu w zakresie aktywności w mediach społecznościowych/ internecie. Do udziału w pracach zespołu zgłosili się przedstawiciele:

  • Ministerstwa Finansów,
  • Ministerstwa Sprawiedliwości,
  • Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych,
  • Biura Rzecznika Praw Pacjenta,
  • Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Projekt wytycznych ma być gotowy w II kwartale 2021 r.

Na koniec Katarzyna Dudzik przybliżyła członkom zespołu

Kolejne spotkanie wstępnie planowane jest na początek II kwartału 2021 roku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}