Partnerstwo Wschodnie – ruszyła IX edycja projektu Wizyty studyjne w służbie cywilnej
10.10.2023
Przez dwa tygodnie 14 urzędników z krajów Partnerstwa Wschodniego (PW) będzie poznawać zasady funkcjonowania polityki kadrowej w polskiej służbie cywilnej. Wizyty studyjne odbędą się w komórkach odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w wybranych urzędach administracji rządowej.
W projekcie pn. „Wizyty studyjne w służbie cywilnej. Wzmocnienie systemu zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej krajów Partnerstwa Wschodniego” biorą udział urzędnicy reprezentujący 5 krajów PW: Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Zgodnie z ideą projektu, polscy urzędnicy wymienią się z uczestnikami wizyt studyjnych doświadczeniami i praktykami w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi.
Tegoroczną edycję programu zainaugurowali wczoraj: dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego dr Wojciech Federczyk, zastępca dyrektora Departamentu Służby Cywilnej KPRM Sylwia Ojdym oraz dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ Karolina Krupa. Uroczystość odbyła się w siedzibie KSAP.
Urzędnicy z krajów PW wzięli udział w szkoleniu na temat polskiego systemu służby cywilnej. Pracownicy Departamentu Służby Cywilnej KPRM przedstawili polskie rozwiązania i doświadczenia dotyczące m.in. podstaw prawnych polskiego systemu służby cywilnej, jego organizacji, zakresu, struktury zatrudnienia, rekrutacji, systemu wynagradzania i budżetu, etyki, szkolenia i rozwoju oraz standardów zarządzania zasobami ludzkimi. Goście podzielili się informacjami nt. systemów służby cywilnej w ich krajach.
Wizyty studyjne w służbie cywilnej to wspólny projekt Departamentu Służby Cywilnej KPRM, MSZ i KSAP. Jest on realizowany w ramach Akademii Administracji Publicznej PW i współfinansowany ze środków programu „Polska Pomoc”. Kluczowymi partnerami są też polskie urzędy administracji rządowej. Uczestnicy w dwuosobowych grupach pracują wspólnie z polskimi urzędnikami w:
- Ministerstwie Finansów,
- Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
- Ministerstwie Klimatu i Środowiska,
- Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Urzędzie Komunikacji Elektronicznej,
- Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
- Urzędzie Transportu Kolejowego.
W trakcie wizyt studyjnych przewidziano spotkanie robocze uczestników z przedstawicielami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Organizatorzy zadbali także o uatrakcyjnienie pobytu gości z zagranicy w Polsce, oferując im możliwość odwiedzenia najciekawszych muzeów i miejsc związanych z polską historią i kulturą.