Piąte spotkanie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej
W dniach 21─23 maja 2019 r. członkowie zespołu z 53 urzędów z całego kraju spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wymieniali się doświadczeniami w budowaniu kultury uczciwości i uczestniczyli w warsztatach. Rozmowy o problemach związanych z etyką i praca w grupach pozwalają doradcom ds. etyki doskonalić kompetencje, aby pełnić tę funkcję skutecznie. Każde ze spotkań otworzył w imieniu szefa służby cywilnej Dobrosława Dowiata-Urbańskiego dyrektor Departamentu Służby Cywilnej (DSC) Michał Graczyk.
Co było tematem dyskusji?
Członkowie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej:
- podsumowali wyniki analizy sprawozdań dyrektorów generalnych i kierowników urzędów w zakresie budowania kultury uczciwości w służbie cywilnej w 2018 r.;
- wymienili się dobrymi praktykami i doświadczeniami związanymi z działaniami, jakie doradcy ds. etyki podejmują, by wspierać dyrektorów generalnych i kierowników urzędów w budowaniu kultury uczciwości w urzędach administracji rządowej,
- uzgodnili, że trzeba wypracować standardy pracy doradcy ds. etyki.
Warsztaty dla doradców
Ważną częścią każdego z trzech spotkań były warsztaty. Dotyczyły one nowych elementów programu szkoleniowego Szefa Służby Cywilnej z zakresu etyki i rozwiązywania dylematów etycznych:
- Jacek Bielawa z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, autor nowego bloku tematycznego „Zagadnienia wstępne”, przeprowadził warsztaty nt. źródeł moralności i filozoficznych podstaw etyki urzędniczej;
- Katarzyna Dudzik z DSC KPRM, koordynator zespołu, przeprowadziła, we współpracy z członkami zespołu, warsztaty poświęcone analizie nowych scenariuszy problemów etycznych.
W spotkaniach zespołu doradców ds. etyki uczestniczyło 71 osób.
Formuła spotkania
Piąte spotkanie zespołu doradców ds. etyki odbyło się w podziale na grupy urzędów. W kolejnych dniach spotykali się członkowie zespołu z:
- urzędów centralnych (21 maja),
- urzędów wojewódzkich (22 maja),
- KPRM i ministerstw (23 maja).
Członkowie zespołu zaproponowali taką formę współpracy w ramach ubiegłorocznej ewaluacji jego prac. Spotkanie w mniejszym gronie umożliwiło swobodną wymianę doświadczeń i efektywną dyskusję podczas warsztatów. Uczestnicy pozytywnie ocenili taką formułę pracy. Odtąd, w miarę możliwości, każdego roku jedno ze spotkań będzie odbywało się w podziale na grupy urzędów.
Prace zespołu doradców ds. etyki zainicjował w lipcu 2017 roku szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański. Ta współpraca umożliwia doradcom ds. etyki wymianę wiedzy i dobrych praktyk, które są ukierunkowane na budowę kultury uczciwości w służbie cywilnej.