Piętnaste spotkanie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej
21.06.2024
Wczoraj odbyło się spotkanie zespołu doradców w formule online. Pierwsza część spotkania dotyczyła rozwiązań z zakresu zapobiegania zjawiskom niepożądanym w służbie cywilnej. W drugiej części spotkania uczestnicy spotkania rozmawiali o najnowszych działaniach z zakresu promocji zasad i kultury opartej na wartościach w urzędzie. Wymieniali się doświadczeniami z realizacji zadań, które wynikają z funkcji którą pełnią.
Spotkanie rozpoczęła szefowa służby cywilnej Anita Noskowska – Piątkowska. Podkreśliła kluczową rolę doradcy w tym, aby:
- pomagać członkom korpusu właściwie rozumieć i przestrzegać zasady,
- a tym samym — skutecznie wspierać liderów w budowie i promocji kultury opartej na wartościach w urzędzie i szerzej, w całej służbie cywilnej.
Szefowa służby cywilnej zwróciła uwagę, że wzmacnianie kultury uczciwości jest działaniem horyzontalnym. Ma istotne znaczenie dla powodzenia większości zadań związanych z dalszym rozwojem służby cywilnej. Szefowa Służby Cywilnej zachęciła uczestników spotkania do dalszej współpracy. Zadeklarowała stałe wsparcie dla prac Zespołu.
Przeciwdziałania zjawiskom niepożądanym
Przedstawicielki Ministerstwa Finansów (MF): Katarzyna Krawczuk dyrektorka Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego (BKiAW) oraz Monika Kos radca w Wydziale Do Spraw Kontroli i Koordynacji Przeciwdziałania Nieprawidłowościom w BKiAW omówiły planowane rozwiązania w zakresie zapobiegania zjawiskom niepożądanym w relacjach pracowniczych w MF.
Z kolei Aneta Mirończuk główna specjalistka w Wydziale Personalnym Departamentu Budżetu, Majątku i Kadr Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) a jednocześnie wieloletnia przewodnicząca komisji do spraw rozpatrywania skarg na działania noszące znamiona zjawisk niepożądanych w KAS przedstawiła kompleksowe podejście do tej problematyki w KAS.
Komentarz na temat tego, jak podobne choć nie równie kompleksowe procedury, funkcjonują w Ministerstwie Cyfryzacji (MC) i Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawili:
- Marek Siołkowski zastępca dyrektora Biura Administracyjnego MC, doradcę ds. etyki oraz
- Emilia Chmiel, koordynator ds. równego traktowania w MRiT i Joanna Trojanowska-Glińska, główny specjalista w Biurze Dyrektora Generalnego MRiT.
Diagnoza poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej: realizacja rekomendacji z badania – warsztaty
Członkowie zespołu zostali podzieleni na pięć grup dyskusyjnych. Pod kierunkiem moderatorów:
- Ewy Łotyszonok doradcy ds. etyki w Ministerstwie Edukacji Narodowej,
- Magdaleny Kąklewskiej-Brodawki doradcy ds. etyki w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska,
- Marcina Kowalskiego doradcy ds. etyki w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu
- Barbary Radzkiej doradcy ds. etyki w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie oraz
- Beaty Trejnowskiej doradcy ds. etyki w Ministerstwie Aktywów Państwowych
uczestnicy spotkania:
- wymieniali się informacją na temat działań, które w ostatnim czasie realizuje urząd, aby zwiększać świadomość etyczną członków korpusu a tym samym budować kulturę opartą na wartościach,
- dzielili się doświadczeniami, które wynikają z tego, że pełnią funkcję doradcy. Rozmawiali o wyzwaniach doradcy oraz o tym, co mogłoby im pomóc w realizacji zadań.
System uczciwości w służbie cywilnej
Katarzyna Dudzik omówiła wyniki analizy danych, które przekazali dyrektorzy generalni/kierownicy urzędów w ramach:
- rocznych sprawozdań z realizacji zadań, które wynikają z ustawy o służbie cywilnej za 2023 rok oraz
- monitoringu obligatoryjnych standardów zarządzania zasobami ludźmi w służbie cywilnej: „procedura antymobbingowa” i „kultura uczciwości”.
Na koniec spotkania Katarzyna Dudzik poinformowała m.in. o pracach nad zestawem dobrych praktyk, jak wdrażać wewnętrzne kanały zgłoszeń.
Kolejne spotkanie planujemy na IV kwartał 2024 roku.
Więcej informacji o spotkaniu w zakładce „Etyka w urzędzie”.