Polityka prezentowa i rejestr korzyści – analiza praktyk
15.03.2023
Dziś odbyło się pierwsze spotkanie zespołu zadaniowego ds. polityki prezentowej i rejestru korzyści, powołanego w ramach zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej. Przez najbliższy miesiąc dziesięcioosobowy zespół przeanalizuje rozwiązania, które funkcjonują w urzędach i zaproponuje publikację i promocję najciekawszych z nich.
Opublikujemy najciekawsze rozwiązania polityki prezentowej i rejestru korzyści w zakładce serwisu służby cywilnej, która dotyczy etyki. Mamy nadzieję, że promocja dobrych praktyk posłuży Państwu jako inspiracja i wsparcie we wdrożeniu lub nowelizacji własnych rozwiązań w tym zakresie. Działanie to wpisuje się w realizację jednej z rekomendacji badania „Diagnoza kultury uczciwości w służbie cywilnej” z 2022 roku – promocji dobrych praktyk i przykładowych rozwiązań z zakresu etyki. Stanowi też jedno z działań szefa służby cywilnej w zakresie budowy kultury uczciwości w służbie cywilnej.
Będziemy analizować praktyki, które nadesłały do nas urzędy – głównie pod kątem wytycznych Centralnego Biura Antykorupcyjnego w zakresie polityki prezentowej i rejestru korzyści. Są one częścią „Wytycznych antykorupcyjnych dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF”.
Zespół zadaniowy składa się z przedstawicieli:
- Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska,
- Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Oddziału Centralnego Laboratorium w Katowicach),
- Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych,
- Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego,
- Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
- Urzędu Transportu Kolejowego,
- Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego,
- Wyższego Urzędu Górniczego,
- Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wyniki i przebieg prac zaprezentujemy podczas najbliższego spotkania zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej – 9 maja w siedzibie KPRM.