W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej w 2024 roku

08.07.2024

6 lipca w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbył się sprawdzian wiedzy i umiejętności dla pracowników służby cywilnej, którzy w tym roku ubiegają się o mianowanie.

Uczestnicy postępowania kwalifikacyjnego w 2024 roku

Do tegorocznego sprawdzianu przystąpiły 804 osoby, a więc o 150 osób więcej niż w roku ubiegłym, gdy to wyzwanie podjęło 654 pracowników i pracowniczek służby cywilnej. Tegoroczny limit mianowań też jest wyższy niż w 2023 roku, wynosi bowiem 400 (rok temu było to 275 mianowań). W ramach tego limitu mianowanych zostanie również 22 absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którzy złożyli wnioski o mianowanie.

Jak wyglądało postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej?

Sprawdzian w toku postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie składał się z dwóch części:

  • sprawdzianu umiejętności (test psychologiczny lub zadania), który sprawdzał umiejętność rozwiązywania problemów oraz umiejętność analizy i wykorzystania informacji;
  • sprawdzianu wiedzy (test wyboru, 90 pytań), który obejmował wybrane zagadnienia z prawa, administracji publicznej, finansów publicznych, polityki zagranicznej i organizacji międzynarodowych, organizacji i zarządzania oraz spraw społecznych i ekonomicznych.

Kto zostanie urzędnikiem mianowanym?

Akty mianowania otrzymają od Szefa Służby Cywilnej pracownicy służby cywilnej, którzy spełnią równocześnie poniższe warunki:

  • uzyskają wynik pozytywny w postępowaniu kwalifikacyjnym (sprawdzianie),
  • w rankingu wyników postępowania kwalifikacyjnego uzyskają miejsce uprawniające do mianowania (mieszczące się w limicie mianowań po uwzględnieniu absolwentów kształcenia stacjonarnego KSAP, którzy w tym roku złożyli wnioski o mianowanie).

Kiedy poznamy wyniki postępowania kwalifikacyjnego?

Wyniki tegorocznego postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nastąpi to po analizie sprawozdania z jego przebiegu przez Szefa Służby Cywilnej i ocenie przebiegu postępowania przez Radę Służby Publicznej. Zazwyczaj wyniki postępowania kwalifikacyjnego ogłaszane są na przełomie sierpnia i września.

{"register":{"columns":[]}}