Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów
21.06.2024
19 czerwca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Implementuje ona dyrektywę Parlamentu i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa Unii. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na większość pracodawców konkretne obowiązki, w tym:
- wdrożenie wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń,
- podejmowanie działań następczych oraz
- zapewnienie ochrony sygnalistom przed działaniami odwetowymi.
Aby wesprzeć dyrektorów generalnych i kierowników urzędów, którzy zatrudniają członków korpusu służby cywilnej w tym, aby dobrze wypełnili te obowiązki, szefowa służby cywilnej opracowała projekt dobrych praktyk na temat tego, jak wdrażać wewnętrzne kanały zgłoszeń.
Skuteczny system zapewnia realną ochronę tożsamości osoby zgłaszającej nieprawidłowość oraz tożsamości osób uwzględnionych w zgłoszeniu. Gwarantuje podjęcie działań następczych w sytuacji uzasadnionych sygnałów i ochronę sygnalistów przed działaniami odwetowymi. Materiał wypracowany na bazie krajowych i międzynarodowych rozwiązań ma pomóc dyrektorom generalnym i kierownikom urzędów w tym, aby opracować i wdrożyć właśnie taki prosty, przyjazny, przejrzysty i skuteczny system przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń o naruszeniu prawa w urzędach. Liczymy, że taki system zachęci pracowników do tego, aby zgłaszali swoje podejrzenia w pierwszej kolejności za pomocą tak przygotowanego kanału wewnętrznego. W ten sposób ewentualne nieprawidłowości będą rozwiązywane na ich wstępnym etapie.
Konsultacje dobrych praktyk
Po tym, jak Sejm przyjął 14 czerwca br. ustawę o ochronie sygnalistów, projekt zestawu dobrych praktyk skierowaliśmy do konsultacji przez wybranych dyrektorów generalnych urzędów. Po tym, jak
- uwzględnimy uwagi również od partnerów społecznych,
- skorygujemy materiał pod kątem prostego języka
upowszechnimy go w urzędach i w zakładce „Etyka w urzędzie” Serwisu Służby Cywilnej. Docelowo planujemy uzupełnić materiał o przykłady gotowych procedur, które już funkcjonują w urzędach.