Relacja z webinarium OECD nt. uczciwości i antykorupcji w czasie pandemii COVID-19
14.05.2020
Wczoraj odbyło się pierwsze z serii webinariów poświęconych antykorupcji i uczciwości w czasie pandemii COVID-19. Jego celem była próba odpowiedzi na pytanie, co władze publiczne i przedsiębiorstwa mogą zrobić, aby nie stracić zaufania społecznego. Spotkanie poprowadził Axel Threlfall z agencji prasowej Reuters.
W trakcie pandemii COVID-19 największe ryzyko nieuczciwych praktyk pociągają za sobą nadzwyczajne zamówienia publiczne związane z sektorem zdrowia. Taka odpowiedź padała najczęściej w ankiecie online przeprowadzonej podczas spotkania (43% spośród około 1000 uczestników webinarium).
Jako przykład dobrych praktyk w tej kwestii została wymieniona Ukraina. Tam wszystkie zamówienia związane z sektorem zdrowia prowadzone są przez ogólnodostępną stronę internetową. Takie działanie ma zapewnić przejrzystość, społeczną akceptację i uniemożliwić działania korupcyjne.
Według specjalistów biorących udział w dyskusji, kluczem do utrzymania zaufania społecznego w czasie obecnego kryzysu jest zapewnienie uczciwości i transparentności, czemu sprzyjają:
- funkcjonowanie niezależnych mediów,
- działalność doradców etycznych,
- ochrona sygnalistów,
- digitalizacja oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Pełna relacja ze spotkania jest dostępna na stronie OECD.
Seria webinariów to wynik odwołania w marcu Światowego Forum Uczciwości i Antykorupcji (ang. OECD Global Anti-Corruption & Integrity Forum). Wydarzenie odbywa się co roku, w siedzibie głównej OECD w Paryżu. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnej formy spotkania z powodu pandemii COVID-19. W zamian zorganizują sesje online.
Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach: