Relacja z webinarium OECD: publikacja Podręcznika nt. uczciwości w sektorze publicznym
20.05.2020
Dzisiaj odbyło się drugie z serii webinariów poświęconych antykorupcji i uczciwości w czasie pandemii COVID-19. Jego celem była prezentacja Podręcznika nt. uczciwości w Sektorze Publicznym (ang. OECD Public Integrity Handbook). Dokument ten ma ułatwić wdrożenie rekomendacji Rady OECD dot. uczciwości w służbie publicznej. Spotkanie prowadził János Bertók, szef Działu ds. Uczciwości w Sektorze Publicznym w Dyrektoriacie Zarządzania Publicznego OECD.
Podręcznik nt. uczciwości w sektorze publicznym powstał w ramach prac grupy roboczej Wyższych Urzędników ds. Uczciwości OECD (ang. Senior Public Integrity Officials, SPIO) przy aktywnym udziale Polski. Jest to kompilacją wiedzy akademickiej i wniosków z badań prowadzonych przez OECD. Zaprezentowane w podręczniku dobre praktyki z państw członkowskich OECD inspirują i motywują do działania w kierunku budowy i wzmacniania kultury uczciwości. Uwzględnione tzw. modele dojrzałości (ang. maturity models) pozwalają ocenić stopień wdrożenia każdej z trzynastu zasad Rekomendacji Rady OECD dot. uczciwości w służbie publicznej.
Promocja podręcznika stała się okazją do dyskusji na temat znaczenia walki z korupcją i nieuczciwym postępowaniem przede wszystkim teraz, w dobie światowego kryzysu.
Pełna relacja ze spotkania jest dostępna na stronie OECD.
Seria webinariów to wynik odwołania w marcu Światowego Forum Uczciwości i Antykorupcji (ang. OECD Global Anti-Corruption & Integrity Forum). Wydarzenie odbywa się co roku, w siedzibie głównej OECD w Paryżu. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnej formy spotkania z powodu pandemii COVID-19. W zamian zorganizują sesje online.
Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu online 22 maja br. nt. „Emergency measures to protect whistleblowers and promote reporting during the COVID-19 crisis”
Materiały
Rekomendacja Rady OECD dotycząca uczciwosci w służbie publicznej - wersja polskaRekomendacja Rady OECD dotycząca uczciwosci w służbie publicznej - wersja polska.pdf 1.65MB