Służba cywilna wzięła udział w badaniu na temat pokolenia Z na rynku pracy
25.03.2025
24 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się konferencja, na której eksperci ds. kapitału ludzkiego dyskutowali na temat postaw, wartości i oczekiwań pokolenia „Z” na rynku pracy. W badaniu „Work War Z” odpowiedzi udzieliło blisko 13 tysięcy respondentów, w tym pracownicy urzędów służby cywilnej. W podsumowaniu wyników raportu uczestniczyła szefowa służby cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska oraz Kamil Rodzik, zastępca dyrektora Departamentu Służby Cywilnej.
Pokolenie Z, które badacze równolegle nazywają „post-millenialsami”, „zoomersami” lub „pokoleniem internetowym”, obejmuje osoby urodzone w latach od 1995 do 2012. Jest to grupa, która dorastała w erze dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych, Internetu i mediów społecznościowych, co miało istotny wpływ na ich postawy, zachowania i oczekiwania.
Wcześniejsze analizy wskazywały, że Pokolenie Z wnosi na rynek pracy nowe wartości i standardy, co znacząco odróżnia je od tych, które były charakterystyczne dla poprzednich pokoleń, takich jak millenialsi, pokolenie X czy Baby Boomers. Jednak dotychczas w Polsce nie były przeprowadzone badania na tak dużą skalę, jak w projekcie „Work War Z” firmy Enpulse. Dlatego szefowa służby cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska zdecydowała, żeby zaangażować korpus służby cywilnej w ten projekt badawczy. Dzięki temu wśród ankietowanych znaleźli się nie tylko studenci, młodzi pracownicy z sektora prywatnego, ale też członkowie i członkinie korpusu służby cywilnej, czyli osoby zatrudnione w urzędach administracji rządowej – od ministerstw aż po urzędy powiatowe.
Wyniki badania zweryfikowały niektóre opinie, które już zdążyły utrwalić się w dyskursie na temat pokolenia Z. Dotychczas często pojawiały się zdania, że wśród „zoomersów” dominują indywidualiści i przedsiębiorcy, którzy mają aspiracje, by prowadzić własne firmy. Raport „Work War Z” zaprzecza tym stereotypom. Aż 74 proc. ankietowanych wskazało, że preferowaną formą zatrudnienia jest dla nich praca na pełen etat w ramach umowy o pracę. Wliczając zatrudnienie na część etatu aż 80 proc. respondentów stawia na umowę o pracę. Jedynie 16 proc. badanych wskazało własną działalność gospodarczą jako preferowany sposób zarobkowania. Te liczby pokazują, że pokolenie Z dużo wyżej ceni stabilność zatrudnienia niż własną inicjatywę i podejmowanie ryzyka.
Dla nas wnioski z badania wartości i postaw pokolenia Z są cenną informacją. Ankietowani w zdecydowanej większości wskazali, że liczy się dla nich stabilność i umowa o pracę. Niewątpliwym atutem służby cywilnej jest stabilność zatrudnienia. Każdy pracownik, nawet nowy specjalista w urzędzie, jest zatrudniany w ramach umowy o pracę. Oprócz stabilizacji, członkowie korpusu służby cywilnej mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, a to dla Zetek także jest istotne. Wierzę, że przedstawiciele pokolenia Z będą coraz chętniej aplikować do urzędów administracji rządowej i wniosą w nasze szeregi nową energię – powiedziała Anita Noskowska-Piątkowska, szefowa służby cywilnej.
W badaniu Work War Z równowaga między pracą a życiem osobistym jest dla Zetek ważnym elementem, który wspiera zaangażowanie. Ten wniosek znajduje potwierdzenie w badaniu „Twoja Służba Cywilna”, które przeprowadziliśmy w minionym roku. Dla naszych Zetek rozwiązania work-life balance były w czołówce odpowiedzi na pytanie o czynniki kształtujące ich stosunek do służby cywilnej (18 proc. odpowiedzi). Jest to ważny sygnał dla instytucji zaufania publicznego, że dalsze rozwijanie narzędzi WLB jest właściwą i niezbędną strategią w zarządzaniu zasobami ludzkimi – stwierdził Kamil Rodzik, zastępca dyrektora Departamentu Służby Cywilnej.
Informacje o badaniu „Work War Z”
Raport „Work War Z” jest wynikiem szeroko zakrojonych analiz oraz współpracy przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji publicznej. Badanie realizowane było z udziałem 16 uczelni wyższych, w tym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego i WSB Merito, oraz przy wsparciu kluczowych organizacji pracodawców, takich jak Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, European Labour Mobility Institute. Jego unikalna skala i interdyscyplinarne podejście pozwoliły na wszechstronną analizę kluczowych aspektów związanych z rynkiem pracy młodego pokolenia, obejmujących zarówno sektor prywatny, jak i administrację publiczną. Partnerstwo z Departamentem Służby Cywilnej KPRM umożliwiło dokonanie unikalnego porównania postaw pokolenia Z w sektorze publicznym i biznesie.
Raport można pobrać na stronie: www.enpulse.eu/raport-work-war-z