Spotkanie dyrektorów generalnych EUPAN
30.11.2023
Równość płci i innowacyjne praktyki w inkluzyjnych, cyfrowych usługach publicznych – to główne tematy spotkania dyrektorów generalnych Europejskiej Sieci Administracji Publicznej (EUPAN). 27-28 listopada w Madrycie Polskę reprezentowali szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański i pracownik Departamentu Służby Cywilnej KPRM Krzysztof Banaś.
Prezydencja hiszpańska zaprezentowała wstępne wyniki z badania na temat równości płci w administracji:
- odsetek kobiet zatrudnionych w centralnych administracjach państw UE mieści się w przedziale 40-60% poza nielicznymi przypadkami,
- na przestrzeni ostatnich lat zauważamy stabilny wzrost procentowy zatrudnienia kobiet w administracjach centralnych,
- w gronie najwyższych stanowisk zarządczych widzimy nieco większe dysproporcje, ale trend jest pozytywny,
- sektory z najmniejszym odsetkiem kobiet to obrona narodowa, porządek publiczny i bezpieczeństwo. Najwięcej kobiet pracuje w sektorach zdrowia, kultury i wypoczynku, edukacji, pomocy społecznej,
- w większości krajów funkcjonują struktury w administracji, które zajmują się kwestiami równości płci, podobnie rządy przyjmują i wdrażaj strategie równościowe,
- państwa stosują zróżnicowane środki, aby zmniejszyć lukę płacową – m. in. zwiększają świadomość obywateli, wprowadzają instrumenty prawne czy politykę work-life-balance.
Tezy badania o innowacyjnych praktykach w inkluzyjnych, cyfrowych usługach publicznych:
- zwykle im jesteś starszy, tym chętniej chcesz nawiązać kontakt z administracją publiczną telefonicznie lub osobiście. Osoby powyżej 65. roku życia zazwyczaj chcą mieć kontakt telefoniczny lub bezpośrednie wsparcie,
- większość barier dla obywateli ma charakter powszechny i nie są specyficzna tylko dla grupy osób starszych,
- wiele krajów nie ma konkretnych narzędzi, które kieruje do obywateli powyżej 65. roku życia. Działania na rzecz włączenia cyfrowego powinny skupiać się na wszystkich grupach o niskich umiejętnościach cyfrowych, a nie tylko na osobach w wieku powyżej 65 lat. Wsparcie powinno być dostępne dla wszystkich grup wiekowych.
- administracja publiczna pomaga uzyskać dostęp do usług i informacji tym, którzy szukają konkretnej pomocy, niezależnie od wieku.
- w inicjatywy publiczne, jak szkolenia czy pomoc, często angażują się: sektor prywatny, organizacje non-profit i społeczeństwo obywatelskie.
- istnieją inicjatywy, które mają na celu zmniejszenie wyłączenia cyfrowego poprzez szkolenia urzędników państwowych.
Prezydencja belgijska
W pierwszym półroczu 2024 roku prezydencję w Radzie UE oraz przewodnictwo w EUPAN przejmie Belgia. Wiodącymi tematami prac sieci będą:
- strategiczne planowanie i cele zrównoważonego rozwoju,
- budowa marki dobrego pracodawcy,
- dane w zarządzaniu zasobami ludzkimi – karta wyników dojrzałości.
Spotkanie z Komisja Europejską
W ramach spotkania DG EUPAN, szef służby cywilnej spotkał się z Gertrud Ingestad, dyrektor generalną w Dyrekcji ds. Zasobów Ludzkich i Bezpieczeństwa Komisji Europejskiej (DG HR). Dobrosław Dowiat-Urbański przekazał informację o wstępnych pomysłach na polskie przewodnictwo w EUPAN (w pierwszym półroczu 2025 r.). Gertrud Ingestad z kolei zadeklarowała wsparcie KE w dalszych pracach związanych z przygotowaniem i sprawowaniem polskiej prezydencji w Sieci.
Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na anglojęzycznej stronie sieci EUPAN.