Spotkanie EUPAN w Sztokholmie
29.03.2023
Koncepcja dobrej administracji oraz problem narastającej agresji słownej i przemocy wobec funkcjonariuszy publicznych były głównymi tematami spotkania na szczeblu roboczym Europejskiej Sieci Administracji Publicznej (European Public Administration Network, EUPAN).
Szwecja, która sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w EUPAN, zaplanowała dwa główne spotkania. Pierwsze, na szczeblu roboczym, odbyło się 27-28 marca w Sztokholmie. Wzięli w nim udział przedstawiciele Departamentu Służby Cywilnej KPRM.
Spotkanie prowadzili Claes Lindgren, starszy doradca w Szwedzkiej Agencji ds. Pracodawców Rządowych i Johan Mörck, analityk w Szwedzkiej Agencji ds. Zarządzania Publicznego. Uczestnicy rozmawiali m.in. o badaniu nt. „Dobra administracja w europejskich państwach”, poruszając m.in. kwestie:
- wartości kojarzonych z dobrą administracją w krajach europejskich,
- kodyfikacji podstawowych wartości dobrej administracji,
- instrumentów wspierających promocję podstawowych wartości dobrej administracji.
Podczas warsztatów poświęconych badaniu dyskutowano m.in. o znaczeniu kodeksu etyki (kodeksu postępowania) obejmującego członków całej służby cywilnej oraz o możliwych sposobach zwiększenia zaangażowania samych pracowników w kwestie etyki i uczciwości organizacji.
Przedstawiciele Szwecji poinformowali o coraz częstszych przypadkach stosowania gróźb i przemocy wobec funkcjonariuszy publicznych. Zjawisko to widoczne jest także w innych krajach UE. Szczególnie narażeni są pracownicy instytucji publicznych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami, przede wszystkim:
- pracownicy różnych służb kontrolnych oraz inspekcji,
- funkcjonariusze służb podatkowych i celnych,
- pracownicy służby zdrowia,
- nauczyciele,
- pracownicy ubezpieczeń społecznych,
- funkcjonariusze organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości (w tym policjanci, sędziowie i pracownicy ochrony).
Warsztaty potwierdziły, że problem ten narasta w wielu krajach członkowskich EUPAN. Podkreślano potrzebę kompleksowego monitoringu możliwych sytuacji niepożądanych i działań ukierunkowanych na zapewnienie przez pracodawców bezpiecznych warunków pracy.
Prezydencja hiszpańska
W kolejnym półroczu prezydencję w Radzie UE oraz przewodnictwo w EUPAN przejmie Hiszpania. Prace sieci koncentrować się będą na kwestiach równości płci w służbie cywilnej, promowania kultury otwartości rządu i rozwoju publicznych usług cyfrowych dostępnych dla wszystkich.
Więcej informacji o EUPAN znajdą Państwo na anglojęzycznej stronie internetowej https://www.eupan.eu/.